asgari ücret son dakikaasgari ücret son dakika

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Gece Görüşü programında Hande Aydemir’in, “Asgari ücrete rekor zam mı geliyor?” şeklindeki sorusuna yanıt veren gazeteci Zafer Şahin, asgari ücrette işverenin 9500 işçilerin 10 bin lira da ısrar ettiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ SON DAKİKA HABERLERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA VE KATIL.

ASGARİ ÜCRETE REKOR ZAM GELEBİLİR AMA…

Aldığı kulis bilgilerini aktaran Zafer Şahin şu ifadeleri kullandı:

Ben bir önceki programda 7800, 7850 TL civarında asgari ücret olacağına dair bir bilgiyi paylaşmıştım. Fakat , iş dünyasından güvendiğim bir arkadaşım aradı. Haber kaynağım. Verdiği isimler ciddiye alınacak isimlerdi. O asgari ücretin 10 bin lira olacağını söyledi.

Hatta iş veren tarafının 9500’de, işçilerin 10 bin dediğini söyledi. Muhalefette 10 bin lirayı gündeme getiriyor. 10 bin lira psikolojik sınır gibi görülüyor. Ama her asgari ücret artışında aynı şeyi konuşuyoruz. Marketteki, pazardaki artış engellenemezse, her artış bu pahalılığı körüklerse asgari ücrete zam yapmanın da anlamı kalmıyor.

Hayatın olağan akışına uygun olmayan zamlar geliyor. Bazen çok tepki alıyorum bunu söyleyince. Bunu yapan ülkeler var. Temel tüketim maddelerinde fiyat sınırlandırmasına gidebilir, belirli limitin üzerine çıkmayacaksın denilebilir.

Ben şimdi markete gidiyorum 10 günde bir artıyor fiyatlar. Döviz aylardır aynı seviyede, peki sen bana artışa gerekçe olarak neyi gösteriyorsun.

Ekonomideki sıkıntı , dolar kurundaki artışı bahane ediyorlardı. Enerji maliyeti evet arttı bunu da yansıttın. Ama sürekli bir zam yapılıyor. Özellikle bu zincir marketler çok iyi para kazandı. İhracat yapan büyük firmalar çok iyi para kazandılar. İSO’nun açıklamasına bak ilk 500’deki şirketlerin karlılık oranı arttı. Lütfen artık temel tüketim maddelerine zam yapmaktan vazgeçin.

Asgari ücret artışı istihdamda kaymaya yol açar diyorlar. Bu öyle değil. İlk başta geriye gidiş varmış gibi gözüküyor 3 ay sonra toparlıyor. Türkiye üretiyor ama tek hadise önlenemeyen fiyat artışı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ NE SÖYLEMİŞTİ?

KARİYER BANKASI