asgari ücretasgari ücret

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kısa süre önce başdanışmanlık görevine getirdiği eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir asgari ücrete ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ SON DAKİKA AÇIKLAMALARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA VE ABONE OL.

Halk tv’de katıldığı canlı yayında asgari ücretin keyfi olarak belirlenemeyeceğini, Türk-İş tarafından açıklanan açlık verilerinin dahi asgari ücretin çok üzerinde odluğunu söyleyen Birol aydemir şu ifadeleri kullandı:

ASGARİ ÜCRETTE ÖNCE KRİTERLER GELİŞMELİDİR

Asgari ücrette önce kriterler geliştirmeliler. Farklı ülkelerdeki gibi olsa asgari ücret farklı kriter, bizdeki gibi olursa farklı kriter olmalı. Olayın bilimsel bir zemine oturtulması lazım. TÜRK İŞ tarafından açıklanan açlık sınırı 7245 TL, asgari ücretten yüzde 32 daha fazla.

EN AZINDAN AÇLIK SINIRINDAN FAZLA OLMALIDIR

Açlık sınırından bahsediyorum. Sadece gıda harcaması. Eylül ayı itibariyle bu şekilde. Bu yıl sonu itibariyle daha da artacak. İnsanlar nasıl geçinecek. Asgari ücreti artırmanız size yetmiyor, önemli olan enflasyonu durdurmaktır.

En azından asgari ücreti açlık sınırı baz alınarak yapılmalı. Eylül ayı itibariyle 7245 TL ise en az o kadar yapılmalıdır. Eylül ayı itibariyle ama bu.

Şahısların karar vereceği iş olmaktan çıkmaktır. Daha somutlaştıralım , açlık sınırından yüzde 10, 15 fazla vereceğim diyebilirsiniz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün asgari ücretle ilgili 2023 yılı başında enflasyonun üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılarak vatandaşlara verilen telafi sözünün yerine getirileceğini söyledi. Erdoğan 2022 yılında iki kez zam yapıldığını hatırlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şunları Söyledi:

Geçtiğimiz yılın sonuna doğru döviz kuru üzerinden ekonomimize yönelik tuzağı aldığımız tedbirlele bozmuştuk. Bu arada yükselen enflasyon sebebiyle özellikle sabit gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı refah kaybını telafi etmekte kararlıyız. Ocak ve Temmuz’daki iyileştirmelerle bu konuda mesafe kat ettik. Şimdi önümüzdeki yıl başında yeni bütçemizle birlikte daha ileri adımlar atarak telafi sözümüzü yerine getirmeyi sürdüreceğiz.