asgariucretasgariucret

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret mesajı geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısında konuşuyor.

Burada ekonomiye ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, bütçe açığının küresel sıkıntılara rağmen yüzde 3,5 hedefinin altında tamamlanmasını beklediklerini söyledi. 2022 yılında asgari ücrete yapılan ara telafi zammını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan refah kaybının telafi edileceğini söyledi.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Geçtiğimiz yılın sonuna doğru döviz kuru üzerinden ekonomimize yönelik tuzağı aldığımız tedbirlele bozmuştuk. Bu arada yükselen enflasyon sebebiyle özellikle sabit gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı refah kaybını telafi etmekte kararlıyız. Ocak ve Temmuz’daki iyileştirmelerle bu konuda mesafe kat ettik. Şimdi önümüzdeki yıl başında yeni bütçemizle birlikte daha ileri adımlar atarak telafi sözümüzü yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

ayrıntılar geliyor…

ASGARİ ÜCRETTE OLASI SENARYOLAR

ASGARİ ÜCRETE DAİR SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA.

Asgari ücrete Temmuz sonrası 6 aylık enflasyon gibi bir enflasyon baz alınarak zam yapılırsa asgari ücret 7 bin 150 TL oluyor, yüzde 35 zamda 7 bin 425 TL’lik bir tutar vatandaşın cebine girecek. Yüzde 40 zam yapılması halinde asgari ücretlinin cebine girecek olan tutar 7 bin 700 TL oluyor, asgari ücrete yüzde 50 zam yapılması durumunda ise asgari ücretlinin cebine girecek olan tutar 8 bin 250 TL’ye kadar yükseliyor.

Asgari ücretle ilgili 9 bin lira , 10 bin lira gibi iddialar da ortaya atılıyor. 

Çalışma Bakanı Bilgin, ‘10 bin lira olacak!’ şeklinde ortaya atılan iddialarla ilgili “Keyfi olarak belirlenmez bu. Şimdiden rakam telaffuz etmek doğru değil. Ekim ayındayız. Ekim, kasım, aralık ayları ve sonrasında enflasyon rakamlarını göreceğiz ve komisyon karar verecek. Keyfi olarak çıkıp asgari ücret rakamı şu olacak ya da bu olacak demek mümkün mü? Bunları söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Ya süreçten bihaberler ya da öylesine tahmin olarak açıklıyordur herhalde” demişti.

Konuya ilişkin yeni gelişmeler oldukça siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendireceğiz. 

ASGRAİ ÜCRET SİZCE NE KADAR OLMALI?

Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olmasını bekliyorsunuz?