EYT VE ASGARİ ÜCRETEYT VE ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret ve EYT düzenlemeleri öncesi kritik toplantı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK yönetimi ile bir araya geldi. Toplantıda çalışma hayatına dair güncel sorunlar masaya yatırıldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve asgari ücret ile ilgili oranlar ve değerlendirmeler masadaydı. Asgari ücretin belirlenmesi için çalışmalar hızlanmıştı. Yine bugün , Bakanlığın resmi sayfasından asgari ücrete dair başlatılacak olan ankete ilişkin bilgilendirme yapılmıştı. İşveren kesiminin talepleri, asgari ücret tespit komisyonunun ilk toplantısından önce dinlendi.

EYT meselesi de toplantıda masadaki konulardan birisiydi. İşveren kesiminin talepleri asgari ücretin belirlenmesi noktasında önemli. Toplantının ardından bir açıklama yapılmadı.

Yeni alımları ve diğer haberleri takip için Kariyer Bankası’na abone ol. ABONELİK İÇİN TIKLA

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ SON DUYURU

Bakanlığın resmi sayfasından asgari ücrete ilişkin yapılacak anketle ilgili şu ifadelere yer verilmişti:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan önce işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere araştırma başlatıyor. 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak bu araştırmada asgari ücret beklentileri tespit edilerek değerlendirilecek.

2023 yılı asgari ücret belirleme çalışmaları çerçevesinde derlenen anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor.

Bakanlık, 2022 yılında da asgari ücreti belirleme çalışmaları sürecinde Türkiye genelinde akademik bir kadronun gerçekleştirdiği asgari ücret araştırması yapmıştı.