ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret ile ilgili konuştu. Habertürk ekranlarında Kübra Par’ın konuğu olan Numan Kurtulmuş, asgari ücret zammıyla ilgili soruya, vatandaşların enflasyona karşı ezdirilmeyeceği bir zam yapılacağını söyledi.

Kurtulmuş , 2022 yılında asgari ücrete 2 defa zam yapıldığını vurgulayarak, “Geçtiğimiz yıl iki sefer asgari ücret düzenlemesi yapıldı. Bu yıl sonunda asgari ücret, emekli ve memurda aynı şekilde düzenlemeler yapılacak. Fiyat söylemem ama kural söylüyorum. Bir kere vatandaşımızı enflasyonu ezdirmeyeceğiz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık’ta toplanacak. Bu tür rakamların telaffuz edilmesi aslında vatandaşımıza haksızlık.Bu zor süreçte vatandaşlarımızın beklentilerinin altında adım atılmadı. Kimse de bol keseden rakamları telaffuz etmesin. Bütçe disiplini içerisinde vatandaşlarımızın alım gücünü yukarı çekecek bir çalışma olacak.” diye konuştu.

İlkokul, lise, ön lisans, lisans düzeyinden yeni personel alımlarını takip için tıkla ve abone ol.

BAKANLIK ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMASI BAŞLATTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılının asgari ücretini belirlemek için küçük, orta ve büyük işletmeleri kapsayacak bir çalışma başlatıyor. Söz konusu işletmelere asgari ücret konusundaki beklentiler sorulacak.

2023 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Çeşitli rakamlar gündeme gelse de bu rakamlar sadece tahminden ibaret. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılı asgari ücretiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, bir anket düzenleneceği aktarılıyor.

Çalışma, Küçük, Orta ve Büyük işletmelere asgari ücrete dair beklentileri sorulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan önce işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere araştırma başlatıyor. 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak bu araştırmada asgari ücret beklentileri tespit edilerek değerlendirilecek.

2023 yılı asgari ücret belirleme çalışmaları çerçevesinde derlenen anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor.

Bakanlık, 2022 yılında da asgari ücreti belirleme çalışmaları sürecinde Türkiye genelinde akademik bir kadronun gerçekleştirdiği asgari ücret araştırması yapmıştı.

https://www.csgb.gov.tr/haberler/bakanlik-2023-yilinda-gecerli-olacak-asgari-ucreti-belirleme-calismalari-kapsaminda-arastirma-baslatti/

ASGARİ ÜCRETİN NE KADAR OLMASINI BEKLİYORSUNUZ?

Siz asgari ücretin ne kadar olmasını bekliyorsunuz?