erdoğan son dakikaerdoğan son dakika

Asgari ücret ne kadar olacak? sorularının arttığı bugünlerde kritik açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılacak yeni hamlelerle birlikte enflasyonun da faizle beraber tek haneli seviyelere ineceğini söyledi. Malatya‘daki açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılbaşından itibaren vatandaşın gelir seviyesini yükseltecek adımların bir bir atılacağını söyledi. Daha önceki açıklamalarında da asgari ücret konusunda vatandaşların enflasyon karşısında ezdirilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, Malatya’daki konuşmasında faizlere de dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

İnşallah yılbaşından itibaren enflasyonu faizi düşürdüğümüz gibi düşüreceğiz. İnşallah faiz de tek haneli rakamlara inecek. Faiz zulmünden vatandaşlarımızı kurtaracağız. Biz faizi 4,6 ‘ya , enflasyonu da 5,6’ya düşürmüştük.

Her kesimden insanımızın gelir seviyesini yükselteceğiz. Bakalım o zaman ne diyecekler. Tabii bunların (Muhalefet) ne hayat pahalılığının önüne geçecek, ne istihdamı artıracak projelerinin olmadığını söylemeye bile gerek duymuyoruz.

ASGARİ ÜCRETE REKOR ZAM MI GELİYOR?

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Gece Görüşü programında Hande Aydemir’in, “Asgari ücrete rekor zam mı geliyor?” şeklindeki sorusuna yanıt veren gazeteci Zafer Şahin, asgari ücrette işverenin 9500 işçilerin 10 bin lira da ısrar ettiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRETE REKOR ZAM GELEBİLİR AMA…

Aldığı kulis bilgilerini aktaran Zafer Şahin şu ifadeleri kullandı:

Ben bir önceki programda 7800, 7850 TL civarında asgari ücret olacağına dair bir bilgiyi paylaşmıştım. Fakat , iş dünyasından güvendiğim bir arkadaşım aradı. Haber kaynağım. Verdiği isimler ciddiye alınacak isimlerdi. O asgari ücretin 10 bin lira olacağını söyledi.

Hatta iş veren tarafının 9500’de, işçilerin 10 bin dediğini söyledi. Muhalefette 10 bin lirayı gündeme getiriyor. 10 bin lira psikolojik sınır gibi görülüyor. Ama her asgari ücret artışında aynı şeyi konuşuyoruz. Marketteki, pazardaki artış engellenemezse, her artış bu pahalılığı körüklerse asgari ücrete zam yapmanın da anlamı kalmıyor.

Hayatın olağan akışına uygun olmayan zamlar geliyor. Bazen çok tepki alıyorum bunu söyleyince. Bunu yapan ülkeler var. Temel tüketim maddelerinde fiyat sınırlandırmasına gidebilir, belirli limitin üzerine çıkmayacaksın denilebilir.

Ben şimdi markete gidiyorum 10 günde bir artıyor fiyatlar. Döviz aylardır aynı seviyede, peki sen bana artışa gerekçe olarak neyi gösteriyorsun.

Ekonomideki sıkıntı , dolar kurundaki artışı bahane ediyorlardı. Enerji maliyeti evet arttı bunu da yansıttın. Ama sürekli bir zam yapılıyor. Özellikle bu zincir marketler çok iyi para kazandı. İhracat yapan büyük firmalar çok iyi para kazandılar. İSO’nun açıklamasına bak ilk 500’deki şirketlerin karlılık oranı arttı. Lütfen artık temel tüketim maddelerine zam yapmaktan vazgeçin.

Asgari ücret artışı istihdamda kaymaya yol açar diyorlar. Bu öyle değil. İlk başta geriye gidiş varmış gibi gözüküyor 3 ay sonra toparlıyor. Türkiye üretiyor ama tek hadise önlenemeyen fiyat artışı.