sosyal konutsosyal konut

Habertürk Ekranlarında Olaylar ve Görüşler programının konuğu olan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, sosyal konut projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fatih Erbakan canlı yayında şunları söyledi:

Bunların Cumhur ittifakını kurtaracağını inanmıyorum. Çiftçinin durumu perişan, esnaf aynı şekilde. Esnaf ziyareti yaparken bizle çok rahat ilgileniyor, çünkü müşteri yok. Sürekli müşteri gelip, giden esnaf yok. Bu vergilerle, bu döviz kurlarıyla esnafın ayakta durması mümkün değil. Karanlıkta oturuyorlar, Urfa’da esnaf ziyareti yaptık klimaları kapatmışlar. Çünkü elektrik faturası yüzünden. Bu enerji giderleri. Asgari ücret açlık sınırının altında.

Bu ülkede evine 30 bin lira giren kaç hane vardır? yoksulluk sınırı nerelere geldi. Bekar birisinin neredeyse ayda 10 bin liraya ihtiyacı var.

11 milyon 362 bin gıda yardımı almış. 5,7 milyon hane sosyal yardım alıyor. 4 milyon haneye doğalgaz , kömür desteği yapıldı. Elektrik desteklerini övünülecek şey gibi anlatıyorlar.

İcra dosyalarının ortadan kaldırılması müjde gibi açıklıyorlar. 5 milyon insan 2 bin liranın altındaki borcunu ödeyemediği için icraya kalmış.

4 milyon abonenin elektrik faturasını devlet ödemek zorunda kalıyor.

Ben çocuğumun istediği kuruyemişi alamadım diye ağlayan babalara rastlıyoruz. Emekli maaşımla geçinemiyorum diyen emeklilere rastlıyoruz.

Avrupa’da raflar boş , bizde dolu ama bizde de cüzdanlar boş. Şartlar son derece ağır. Bu muslukların açılması operasyonunun cumhur ittifakını iktidarını taşıyacağını inanmıyorum.

Bu para basma enflasyon olarak karşımıza çıkacak. Seçime kadar bir hava estirilmesi…

BİZ KONUTLARI BEDAVA VERECEĞİZ

Sosyal konut projesi yaptılar öyle bir anlatıyorlar ki sanki bedava verecekler. 2+1 daireler 608 bin lira. Bunu hesap ettiğimizde şu 2022 yılında faize verilen parayla 540 bin tane 2+1 daire alabiliyorsun. Faize 329 milyar veriyor hükümet. Bu faiz parasıyla 540 bin sosyal konut yapılıyor. Faizden kurtulsalar 540 bin sosyal konut alınabiliyor. Onun için biz dedik ki bu konutları gelince konutları yapacağız ve bedava vereceğiz. Çünkü , bu Kur korumalı mevduat, israf, faizden, enflasyondan kurtulacağız.

Bununla ilgili hep 54. hükümet örneği veriyoruz. Rahmetli hocamız Necmettin Erbakan zamanında. 6 ayda denk bütçe oldu. 20-30 senedir zarar eden kamu kurumları kara geçti. 6 ayda 35 milyar dolar kaynak bulundu. Bu kaynak işçiye, memura, emekliye verildi. Yüzde 100, yüzde 200’e varan maaşlara zam yapıldı. Bunlar 11 ay gibi sürede oldu. Burada mesela zihniyet, anlayış.

KARİYER BANKASI

Dar gelirli vatandaşlar için hayata geçirilecek 250 bin sosyal konut projesinde ilk temeller atılıyor. 25 Ekim’de 17 ilde 5 bin konut için temel atılıyor.

7,5 milyon vatandaşın başvuru yaptığı 250 bin konut projesinde en fazla temelin nereye , ne zaman atılacağı netleşiyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “25 Ekim’de TARİHÎ BİR GÜN yaşayacağız. Cumhurbaşkanımızla İlk Evim İlk İş Yerim projemizde 17 ilimizde 5 BİN 615 konutun İLK TEMELLERİNİ ATIYORUZ. Tüm hemşehrilerimizi Başkentimize bekliyoruz. Bu heyecanı hep birlikte yaşayalım.” açıklamasını yaptı.

SOSYAL KONUT PROJESİNDE İLK AŞAMADA HANGİ İLLERDE TEMEL ATILIYOR?
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 5 bin 615 konutun temelleri 25 Ekim’de Ankara Sincan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşecek törenle atılıyor. İlk etapta en fazla konut temeli 2 bin 171 konut için Ankara’ya atılacak. Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Aydın, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa , Amasya, Tunceli, Elazığ konut temeli atılacak diğer iller.