ticaret bakanlığı personel alımıticaret bakanlığı personel alımı

Ticaret Bakanlığı‘na 419 Uzman yardımcısı alımı için başvuru şartları ve tarihleri belli oldu.

Bakanlığa 419 Ticaret Uzman Yardımcısı alımı yapılacağına ilişkin resmi duyuru geçtiğimiz günlerde yayınlanmış, söz konusu alım için başvuruların internet üzerinden alınacağı kaydedilmişti. Peki Ticaret Bakanlığı 419 Ticaret Uzman Yardımcısı Alımı için kimler, nasıl başvuru yapacak? işte detaylar…

Ticaret Bakanlığı’na Ticaret Uzman Yardımcısı alımı başvuruları 7 Kasım16 Kasım 2022 tarihleri arasında e-Devlet Ticaret Bakanlığı başvuru sayfası ve Kariyer Kapısı üzerinden alınacak.

Başvuru yapmak isteyen adayların mezuniyet şartlarını dikkatle incelemesi gerekiyor. Söz konusu alıma dair yayınlana kılavuzda başvuru şartları ve sınav sürecine dair de detaylı bilgilendirme yer alıyor.

LİSE, ÖN LİSANS, LİSANS DÜZEYİNDEN YENİ ALIMLARI TAKİP ETMEK İSTİYORSAN TIKLA VE ÜCRETSİZ KATIL.

TİCARET BAKANLIĞI 419 TİCARET UZMAN YARDIMCISI ALIMI BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,
  • Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak (01.01.1987 ve daha sonra doğanlar başvurabilecektir.),
  • En az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarının siyasal bilgiler, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme ve mühendislik fakülteleri ile diğer fakültelerin yukarıda belirtilen bölümlerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki öğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak, (Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bölümlerden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini jpeg formatında tarayarak müracaatları sırasında Bakanlığımız internet sitesinden ulaşacakları talep formuna eklemeleri gerekmektedir.),
  • Başvuru tarihinde geçerli ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından, yukarıdaki tabloda belirtilen ilgili KPSS puan türünden 70 ve üzeri puan almak,d) Son başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinin birinden YDS/e-YDS’den en az (C) seviyesinde puan almış olmak veya dil yeterliliği bakımından bunlara denkliği ÖSYM tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olmak.Yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylardan 100 TL sınav ücreti tahsil edilecek olup sınav ücretini yatırmayan adaylar yazılı sınava alınmayacaktır. Sınav ücreti yazılı sınavı gerçekleştirecek üniversite tarafından tahsil edilecek olup ücretin yatırılacağı banka ve hesap numarasına ilişkin hususlar Bakanlığımız web sayfasından ve söz konusu üniversite tarafından ayrıca ilan edilecektir.(Başvuru sırasında herhangi bir ücret tahsil edilmeyecektir.)

TİCARET BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI MEZUNİYETLERE GÖRE KONTENJAN DAĞILIMI

1. Öğrenim Dalı: Mühendislik ve Teknik Bölümler (Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Matematik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Yapay Zeka Mühendisliği, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği, Yazılım Geliştirme, Yazılım Mühendisliği)
Puan Türü: KPSS-P2 KPSS-P3
Kontenjan: 60

2. Öğrenim Dalı: Ziraat Mühendisliği
Puan Türü: KPSS-P2 KPSS-P3
Kontenjan: 10

3. Öğrenim Dalı: İnşaat Mühendisliği
Puan Türü: KPSS-P2 KPSS-P3
Kontenjan: 7

4. Öğrenim Dalı: Makine Mühendisliği
Puan Türü: KPSS-P2 KPSS-P3
Kontenjan: 7

5. Öğrenim Dalı: Kimya Mühendisliği
Puan Türü: KPSS-P2 KPSS-P3
Kontenjan: 6

6. Öğrenim Dalı: Gıda Mühendisliği
Puan Türü: KPSS-P2 KPSS-P3
Kontenjan: 5

7. Öğrenim Dalı: İstatistikPuan Türü: KPSS-P12 KPSS-P13
Kontenjan: 24

8. Öğrenim Dalı: İktisat
Puan Türü: KPSS-P14 KPSS-P15 KPSS-P16 KPSS-P17
Kontenjan: 62

9. Öğrenim Dalı: Uluslararası İlişkiler
Puan Türü: KPSS-P34 KPSS-P35 KPSS-P36 KPSS-P37
Kontenjan: 55

10. Öğrenim Dalı: İşletme
Puan Türü: KPSS-P24 KPSS-P25 KPSS-P26 KPSS-P27
Kontenjan: 50

11. Öğrenim Dalı: Kamu Yönetimi
Puan Türü: KPSS-P29 KPSS-P30 KPSS-P31 KPSS-P32
Kontenjan: 50

12. Öğrenim Dalı: Hukuk
Puan Türü: KPSS-P4
Kontenjan: 50

13. Öğrenim Dalı: Maliye
Puan Türü: KPSS-P19 KPSS-P20 KPSS-P21 KPSS-P22
Kontenjan: 33

TOPLAM: 419 

DENETMEN YARDIMCISI ALIMLARI DA YAPILIYOR

Ticaret Bakanlığı’na 175 Denetmen Yardımcısı alımı da yapılacak. Söz konusu alımlara dair detaylı bilgilendirmeye aşağıdaki sayfadan erişim sağlayabilirsin.