Asgari Ücretle İlgili AçıklamalarAsgari Ücretle İlgili Açıklamalar

Asgari Ücretle İlgili Açıklamalar Art Arda Geldi! İşte Son Gelişmeler

2023 yılında geçerli olacak asgari ücretle ilgili açıklamalar art arda geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den konuya dair vatandaşları heyecanlandıran açıklamalar geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada yılbaşında toplumun büyük kesimini rahatlatacak önemli iyileştirmeler yapılacağını söylemişti. 

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ YENİ GELİŞMELERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA VE KATIL.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de asgari ücretlinin enflasyon karşısında ezilmemesi için gerekli adımların atılacağı konusunda açıklamalar yapmıştı.

2022 yılında asgari ücret iki kez yeniden belirlendi…

Bu yıl asgari ücretin yıl ortasında iyileştirilerek 5500 TL’ye çıkarılmasıyla, Ocak ayında asgari ücretin nasıl belirleneceği de merak konusu haline geldi.

Bu konuyla ilgili dün bir açıklamada Prof. Dr. Oral Erdoğan’dan geldi. 

Habertürk ekranlarında katıldığı canlı yayında asgari ücretin Temmuz ayından sonraki enflasyonla 2022’nin başından itibaren olan enflasyon dikkate alınarak yapılması durumunda değişiklik gösterebileceğini hatırlattı.

Prof. Dr. Oral Erdoğan katıldığı canlı yayında asgari ücretle ilgili şunları söyledi:

Arada yapılan zamla birlikte 5,500 TL olan düzeltme Temmuz’daydı biliyorsunuz. Bu sadece rahatlatıcı bir tedbirdi diye görüyorum.

Gündem yoğun bir şekilde asgari ücret olduğu için, Temmuz‘daki 5500 TL’ye göre düzeltme yapılırsa , 6 aylık enflasyon baz alınır.

Öyle olunca da Temmuz sonraki verileri biliyorsunuz, Sonra Ekim-Kasım‘da yüzde 3’er gelse. Böyle olunca 6 aylık enflasyon hadi yüzde 20 olsun. 5500 ‘e göre bunu yaparsanız 6500 – 6600 TL yapar. Halkın şu anda yaşadığı yüksek fiyatlar, artı önümüzdeki sürece de baktığınızda bir de aradaki düzeltmenin geçici bir tedbir olduğunu düşünürsek yaşanan enflasyonu tam yansıtmadığını kabul edebiliriz.

Bu durumda geriye gitmemiz gerekiyor 4200’lü seviyeye 2021 sonundaki bu seviyeye göre bir yıllık enflasyon yüzde 83’lerde biliyorsunuz buradan sonra enflasyonun Aralık hariç gerçekleşeceğini biliyoruz. Böyle olursa bir Aralık’ta baz etkisiyle düzeltme gelebilir. Yüzde 85 civarında enflasyon olma olasılığı yüksek.

Açıklamanın tamamına : https://kariyerbankasi.net/prof-dr-oral-erdogandan-asgari-ucret-aciklamasi/ adresinden erişebilirsin.

2023 YILINDA ASGARİ ÜCRET SENCE NE KADAR OLMALI?

Asgari ücret sence ne kadar olmalı? Yorumunu sayfanın altındaki yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle paylaş.