asgari ücret ne kadar olacak?asgari ücret ne kadar olacak?

Habertürk’te asgari ücret konusunda flaş açıklamalar art arda geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretle ilgili dün yaptığı açıklamada “Derdimiz Aralık ayında yapılacak yeni değerlendirmelerle Asgari ücreti uygun rakama çıkarmak” demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de asgari ücrete ilişkin geçtiğimiz günlerde değerlendirmelerde bulunmuştu. Asgari ücret alanlar da asgari ücretle çalışmayanlar da asgari ücrete yapılacak yeni zammı merakla bekliyor.

Habertürk canlı yayınına konuk olan Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oral Erdoğan, asgari ücrete ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Habertürk‘ten Mehmet Akif Ersoy‘un asgari ücretle ilgili beklentileriniz nedir, asgari ücret nasıl hesaplanacak? şeklindeki sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Erdoğan şunları söyledi:

Arada yapılan zamla birlikte 5,500 TL olan düzeltme Temmuz’daydı biliyorsunuz. Bu sadece rahatlatıcı bir tedbirdi diye görüyorum.

Gündem yoğun bir şekilde asgari ücret olduğu için, Temmuz‘daki 5500 TL’ye göre düzeltme yapılırsa , 6 aylık enflasyon baz alınır.

2023 yılı asgari ücret ne kadar olacak
ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Öyle olunca da Temmuz sonraki verileri biliyorsunuz, Sonra Ekim-Kasım‘da yüzde 3’er gelse. Böyle olunca 6 aylık enflasyon hadi yüzde 20 olsun. 5500 ‘e göre bunu yaparsanız 6500 – 6600 TL yapar. Halkın şu anda yaşadığı yüksek fiyatlar, artı önümüzdeki sürece de baktığınızda bir de aradaki düzeltmenin geçici bir tedbir olduğunu düşünürsek yaşanan enflasyonu tam yansıtmadığını kabul edebiliriz.

Bu durumda geriye gitmemiz gerekiyor 4200’lü seviyeye 2021 sonundaki bu seviyeye göre bir yıllık enflasyon yüzde 83’lerde biliyorsunuz buradan sonra enflasyonun Aralık hariç gerçekleşeceğini biliyoruz. Böyle olursa bir Aralık’ta baz etkisiyle düzeltme gelebilir. Yüzde 85 civarında enflasyon olma olasılığı yüksek.

ASGARİ ÜCRET 7500 TL VE ÜZERİNDE BELİRLENEBİLİR

Gündemin oluşma şekline baktığımızda yüzde 80 civarında olma olasılığını bekliyoruz. 4200’e göre yüzde 80 civarı bekliyoruz. Bu da yaklaşım diye söylüyorum. Bu şartlarda en az 7500 TL gibi oluyor. 7500 üzerini de tahmin edebiliriz.

ASGARİ ÜCRET SİZCE NE KADAR OLMALI?

2023 yılında asgari ücret sizce ne kadar olmalı? yorumlarınızı bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz. Yeni son dakika haberlerini takip etmek için tıkla ve katıl.