EYT SONRASI MAAŞLAREYT SONRASI MAAŞLAR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili düzenlemede çalışmalar hızlanıyor.

Emeklilikte yaşa takılanlara emeklilik yolunu açacak düzenleme için ilgili bakanlıklardan oluşan komisyonda hazırlıklarda sona gelindi.

Emekli olacak vatandaşlar için maaş hesaplamaları da merak edilenler arasında?

EYT düzenlemesi ile emeklilik zorunlu mu olacak, hangi vatandaşlar ne kadar maaş alacak? soruları yanıt bekliyor.

Sabah’taki habere göre; EYT çıktıktan sonra yaş şartı dışındaki şartları tamamlamış olanların , örneğin prim ve sigortalılık süresi tamamlananların maaş hesapları 3 dönem üzerinden yapılacak. EYT maaş hesabında 3 dönem dikkate alınacak.

EYT Maaşı Nasıl Hesaplanacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinden sonra emekli olacak vatandaşların maaş hesaplamasında 3 dönem dikkate alınacak.

  • 2000 Öncesi
  • 2000-2008 Öncesi
  • 2008’in 10. Ayından Sonraki Dönem

Emeklilik hesaplaması yapılırken sigortalılık dönemindeki tüm maaşlar dikkate alınacak. Kişilerin çalıştıkları seneler, aylık kazanç, yaş beklerken ödenen fazla primler, işe ara verip vermeme gibi durumlar da dikkate alınacak. Brüt maaşları yüksek olan kişiler daha yüksek emekli maaşı alacak. Tüm sigortalılık süresi asgari ücret üzerinden olanlar ise daha düşük emekli maaşı alacaklar. EYT düzenlemesinde zorunlu bir emeklilik söz konusu olmayacak. Yani isteyen EYT’liler başvuru yaparak emekli olabilecek. Düzenlemeye ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıktıkça, siz değerli ziyaretçilerimizle kariyerbankasi.net üzerinden paylaşacağız.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesine ilişkin yorumlarınızı sayfanın altındaki yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle ve diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.