en az asgari ücret kadaren az asgari ücret kadar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeledi, yaz staj ücretleri asgari ücret tutarına çekiliyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen e-İnsan programı tanıtımında milyonlarca genci yakından ilgilendiren Ulusal Staj programı ve yaz stajları için ödenen tutarlara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, 2023 yılı için staj başvurularının başladığını vurgularken, önümüzdeki yıldan itibaren yaz staj programlarında ödenen tutarın asgari ücrete çıkarılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, staj sürelerin 3 aya kadar uzatılabileceğini de vurgularken, stajyer öğrenci sayısının da Ulusal Staj Programı çerçevesinde 150 bine çekileceğini duyurdu.

Erdoğan Yaz Staj Ücretleri ile ilgili şunları söyledi:

Önümüzdeki yıl Ulusal Staj Programı‘mızdaki stajyer öğrenci sayısını 150 bine çıkartıyoruz. Staj sürelerinin de öğrenci ve kurum arasındaki karşılıklı rızaya bağlı olarak 3 aya kadar uzatılabilmesini sağlıyoruz. Özel sektörden beklentimiz, 150 bin öğrenciye benzer şartlarda staj imkanı vererek toplamda bu sayıyı 300 bine ulaştırmamıza destek vermeleridir. El ele vereceğiz, dayanışma içerisinde olacağız ve sıçramamızı bir anda gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle gençlerimize bir de müjde vermek istiyorum. Ulusal Staj Programı’nın 2023 yılı başvurularını bugün itibarıyla açıyoruz.

Ayrıca yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz. İlave olarak, staj sonrası öğrencilerimizin yarı zamanlı çalışmaya devam edebilmelerini temin amacıyla geliştirdiğimiz Yetenek Yönetim Modelini de yaygınlaştırıyoruz. Hem kamu hem özel sektör tarafının uzun zamandır beklediğini bildiğimiz Türkiye’nin insan kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık. Bir sonraki adım olarak kamu ve özel sektörün gelecekte ihtiyaç duyacağı beceri ve etkinlikteki insan kaynağının belirlenmesi amacıyla 2023-2027 Stratejik İnsan Kaynağı planlamasının çalışmalarına başladık. Amacımız, Türkiye’nin 2053’e kadar ihtiyaç duyacağı insan kaynağını yetiştirmemizin önünü açacak kapsamlı bir planlamayı tüm tarafların katılımıyla gerçekleştirmektir.