asgari ücret ne kadar olacak?asgari ücret ne kadar olacak?

Türkiye’nin tamamını doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyecek olan asgari ücret için zam pazarlığı Aralık ayında başlıyor. Peki maaşlara hangi oranda zam gelirse, asgari ücret ne kadar olur?

2022 yılının Ocak ayında 4 bin 250 TL olan asgari ücret , yapılan Temmuz iyileştirmesinin ardından 5 bin 500 TL tutarına yükselmişti. Asgari ücretin enflasyonun altında bırakılmadan zamlanması beklentiler arasında.

Konuya ilişkin gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gerekse Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyonu işaret ederek yanıt veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da asgari ücrette vatandaşın mağdur edilmeyeceğini söylüyor.

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ YENİ GELİŞMELERİ TAKPİ ETMEK İÇİN TIKLA.

2023 Asgari ücret zammıyla ilgili olası senaryolar

Asgari ücrete Temmuz sonrası 6 aylık enflasyon gibi bir enflasyon baz alınarak zam yapılırsa asgari ücret 7 bin 150 TL oluyor, yüzde 35 zamda 7 bin 425 TL’lik bir tutar vatandaşın cebine girecek. Yüzde 40 zam yapılması halinde asgari ücretlinin cebine girecek olan tutar 7 bin 700 TL oluyor, asgari ücrete yüzde 50 zam yapılması durumunda ise asgari ücretlinin cebine girecek olan tutar 8 bin 250 TL’ye kadar yükseliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den Maaş Açıklamaları.
asgari ücret ne kadar olacak sorusuna yanıt

Asgari ücretle ilgili 9 bin lira , 10 bin lira gibi iddialar da ortaya atılıyor.

Çalışma Bakanı Bilgin, ‘10 bin lira olacak!’ şeklinde ortaya atılan iddialarla ilgili “Keyfi olarak belirlenmez bu. Şimdiden rakam telaffuz etmek doğru değil. Ekim ayındayız. Ekim, kasım, aralık ayları ve sonrasında enflasyon rakamlarını göreceğiz ve komisyon karar verecek. Keyfi olarak çıkıp asgari ücret rakamı şu olacak ya da bu olacak demek mümkün mü? Bunları söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Ya süreçten bihaberler ya da öylesine tahmin olarak açıklıyordur herhalde” demişti.

Konuya ilişkin yeni gelişmeler oldukça siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendireceğiz.

Sizce ne kadar olmalı?

Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olmasını bekliyorsunuz?