kariyer kapısıkariyer kapısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan , kısa süre önce uygulamaya alınan Kariyer Kapısı üzerinden kamu personeli alımları için başvuru sayısının 3 milyonu aştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de e-insan programında konuşuyor. Burada kamuya personel alımı için başvuruların alındığı sistemle ilgili konuşan Erdoğan, bugüne kadar Kariyer Kapısı üzerinden 3 milyon vatandaşın başvuru yaptığını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

Kamunun personel alımları konusunda e-Devlet’e entegre yeni bir sistemi olan Kariyer Kapısı sistemini geçtiğimiz aylarda duyurmuştuk.

Platforma bugüne kadar 100’e yakın kurum kayıt olmuş, 3 milyon başvuru yapılmıştır. Kamudaki görevde yükselme ve terfi işlemleri de Kariyer Kapısı üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Kamu çalışanlarının gelişimi de üzerinde önemle durduğumuz husustur. Merkez, taşra ve yurt dışında görevli tüm kamu personelinin eğitim almasını sağlayacak bir sistemi hayata geçirdik. Uzaktan eğitim kapısı dediğimiz bu hizmetten 1000’in üzerine kurum ve kamu personelleri istifade etmiştir. 30 bini aşkın eğitim materyali bulunan bu platformdan kamu çalışanlarının yarısının hizmet almasını sağladık.

Uzaktan eğitim kapısı başta olmak üzere hayata geçirdiğimiz projelere ziyaretin 400 milyonu geçmiştir.

ULUSAL STAJ PROGRMI

Üniversite sayımız 76’dan 208’e çıktı. Artık ilmin adeta ulaşamadığı yer bırakmadık. Bazı üniversitelerimizde boş kalan kontenjanlar ile ilgili sorun da çözüldü. Bizim üniversite sayısını artırma sebeplerimizden biri geçmişte en büyük sıkıntılardan olan yükseköğretime ulaşılabilirlik sorunuydu. Dikkatimizi ve kaynaklarımızı eğitim kalitesinin yükseltilmesine veriyoruz. 1,2 milyonu aşkın öğrenci ve mezun ile 8 bini aşkın işveren yetenek kapısı üzerinden ücretsiz bir şekilde bir araya gelebilmektedir.

Yaptığımız düzenlemeler her gencimizin önünde tüm kapıları açıyor. Birilerinin karalama kampanyalarına kimse aldırmasın. Uzaktan eğitim kapısı dediğimiz hizmetten de 3,8 milyonu aşkın personelimiz istifade etmiştir. Yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz. Özel sektör de 150 bin öğrenciye benzer şartlarda staj imkanı vererek toplamda bu sayıyı 300 bine ulaştırmamıza destek vermelidir.

Önümüzdeki yıl Ulusal Staj Programımızdaki stajyer öğrenci sayısını da 150 bine çıkartıyoruz. Staj sürelerinin de 3 aya kadar uzatılabilmesini sağlıyoruz. Ulusal Staj Programı’nın 2023 başvurularını da bugün itibariyle açıyoruz.