Yeni asgari ücret açıklamalarıYeni asgari ücret açıklamaları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den yeni asgari ücret açıklaması geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin 9 bin lira olacağı yönündeki iddialara ilişkin konuştu.

Asgari ücretin sadece Asgari Ücret Komisyonuyla ortaya çıkacak bir konu olduğunu söyleyen Bilgin, loto tahmini gibi rakamların ortaya atılmasının doğru olmadığını söyledi.

Asgari ücretle ilgili son dakika gelişmelerini takip etmek için TIKLA.

ASGARİ ÜCRET KEYFİ OLARAK BELİRLENEMEZ

Bilgin, “Asgari Ücret Komisyonu‘nun kararıyla ortaya çıkacak bir konu. Böyle loto tahmini yürütür gibi şu kadar olacak, bu kadar olacak gibi açıklamaları kim yapıyor bilmiyorum ama bunların hiçbir geçerliliği yok” diye konuştu. Asgari ücretle ilgili yasal süreci de işaret eden Bilgin, “Keyfi olarak belirlenmez bu. Şimdiden rakam telaffuz etmek doğru değil. Ekim ayındayız. Ekim, kasım, aralık ayları ve sonrasında enflasyon rakamlarını göreceğiz ve komisyon karar verecek. Keyfi olarak çıkıp asgari ücret rakamı şu olacak ya da bu olacak demek mümkün mü? Bunları söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Ya süreçten bihaberler ya da öylesine tahmin olarak açıklıyordur herhalde” ifadelerini kullandı.

YENİ ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Yeni asgari ücretle ilgili beklentilerinizi ve yorumlarınızı sayfanın altında yer alan yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

2022 yılında asgari ücret iki kez yeniden belirlendi…

Bu yıl asgari ücretin yıl ortasında iyileştirilerek 5500 TL’ye çıkarılmasıyla, Ocak ayında asgari ücretin nasıl belirleneceği de merak konusu haline geldi.

Bu konuyla ilgili dün bir açıklamada Prof. Dr. Oral Erdoğan’dan geldi. 

Habertürk ekranlarında katıldığı canlı yayında asgari ücretin Temmuz ayından sonraki enflasyonla 2022’nin başından itibaren olan enflasyon dikkate alınarak yapılması durumunda değişiklik gösterebileceğini hatırlattı.

GEÇEN YIL ASGARİ ÜCRET İKİ KEZ ZAMLANMIŞTI

Prof. Dr. Oral Erdoğan katıldığı canlı yayında asgari ücretle ilgili şunları söyledi:

Arada yapılan zamla birlikte 5,500 TL olan düzeltme Temmuz’daydı biliyorsunuz. Bu sadece rahatlatıcı bir tedbirdi diye görüyorum.

Gündem yoğun bir şekilde asgari ücret olduğu için, Temmuz‘daki 5500 TL’ye göre düzeltme yapılırsa , 6 aylık enflasyon baz alınır.

Öyle olunca da Temmuz sonraki verileri biliyorsunuz, Sonra Ekim-Kasım‘da yüzde 3’er gelse. Böyle olunca 6 aylık enflasyon hadi yüzde 20 olsun. 5500 ‘e göre bunu yaparsanız 6500 – 6600 TL yapar. Halkın şu anda yaşadığı yüksek fiyatlar, artı önümüzdeki sürece de baktığınızda bir de aradaki düzeltmenin geçici bir tedbir olduğunu düşünürsek yaşanan enflasyonu tam yansıtmadığını kabul edebiliriz.

Bu durumda geriye gitmemiz gerekiyor 4200’lü seviyeye 2021 sonundaki bu seviyeye göre bir yıllık enflasyon yüzde 83’lerde biliyorsunuz buradan sonra enflasyonun Aralık hariç gerçekleşeceğini biliyoruz. Böyle olursa bir Aralık’ta baz etkisiyle düzeltme gelebilir. Yüzde 85 civarında enflasyon olma olasılığı yüksek.

Açıklamanın tamamına : https://kariyerbankasi.net/prof-dr-oral-erdogandan-asgari-ucret-aciklamasi/ adresinden erişebilirsin.