Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) düzce milletvekili ümit yılmazMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) düzce milletvekili ümit yılmaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı esnaf ve genç girişimcilere yönelik yeni kredi kampanyasından esnaf odalarına kayıtlı olmayan vatandaşların da faydalanabilmesi için çağrıda bulundu.

Konuyla ilgili konuşan Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, başlatılan kampanyanın olumlu olduğunu fakat TSO kayıtları olan fakat esnaf odalarına kayıtlı olmayan on binlerce esnafın mağdur edilmemesi adına projenin düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz

KGF ARACILIĞIYLA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ ESNAFI RAHATLATACAKTIR

Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz Şunları Söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamayla Türkiye genelinde esnaf odalarına kayıtlı tüm işletme sahiplerinin ve esnaf olmak isteyen genç girişimcilerin faydalanacağı 100 milyar TL büyüklüğünde kredi kullandırılacağını söyledi. Bu açıklama, esnaf odalarına kayıtlı esnafımızı oldukça sevindirmiştir. Ancak ticaret ve sanayi odalarımıza kayıtlı yıllık cirosu 1 milyon TL‘nin altındaki esnafımız bu krediden esnaf odalarına kayıtlı olmadıkları için yararlanamayacaklardır. Ticaret ve sanayi odalarımıza kayıtlı ciroları 1 milyon TL’nin altında olan esnafımıza da KGF aracılığıyla aynı şartlarda veya yakın şartlarda kredi sağlanmalıdır. TSO kayıtları olan ancak esnaf odalarına kayıtlı olmayan on binlerce esnafımızın KGF aracılığıyla düşük faizli krediye ulaşması esnafımızı oldukça rahatlatacaktır.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİDEN KİMLER FAYDALANABİLİYOR?

Katıldığı bir televizyon kanalında esnafa yönelik yeni kredi kampanyasına ilişkin konuşan Palandöken, başvuru koşulları ve merak edilenleri yanıtladı.

SIFIR FAİZLİ KREDİ VE DİĞER HABERLER İÇİN TIKLA.

Palandöken şöyle konuştu:

Sn. Cumhurbaşkanı Kabine toplantısının ardından açıkladı. 29 Eylül’de Sn. Cumhurbaşkanımız bu konuda bilgilendirme yapmıştı. 

Bu kredi kampanyalardan esnaf ve sanatkarlar yararlanıyor. 100 milyar liralık bir paket.  Esnaf ve sanatkarlar için 350 bin lira olan kredi limiti 500 bin liraya çıkarılıyor. 

Esnaf sıkışmıştı. Nihai tüketiciye de yansıyacak. Dolayısıyla hem vatandaşın muzdarip olduğu yüksek fiyat artışlarına esnafın kendisini koruması için zaman dilimi olacak. Daha önce borcu olup da ödeyemeyenler için de bir kolaylık getiriliyor. İnsanlar ödeyemediği borçlardan krediyle kurtulabilecektir. 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken

GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN KREDİ FIRSATI 300 BİN LİRA OLDU

Genç girişimciler için kredi fırsatı da 300 bin lira oldu. Bir de bununla da kalınmadı seyahat edecek öğrenci kardeşlerimize de yol parası desteği verilecektir. Bu da esnafa intikal edecek.

Bu piyasaya sıcak para demek. Taleplerimiz arasında başka şeyler de var ama önemli olan krediye ulaşmaktı. Bakkal, kasap, manav şartları yerine getirdiği zaman krediyi almaya hak kazanıyor. 

Kredi limitleri artırılabilir. 1 milyona yakın esnaf şimdiye kadar kredi çekmişti. Nefes kredisi oldu bunlar. Tahmin ediyorum ki sıcak para piyasaya girince hareketlilik olacak.  Bu para önemli bir miktardı, bu imkanlar olarak artırılacaktır.

ÖZEL BANKALAR DA KREDİ KONUSUNDA ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALIDIR

Bunu hem kamu bankaları yapıyor. Özel bankalar da elini taşın altına koymalıdır. Bankalar biliyorsunuz sudan bahaneler üretebiliyor. 3-5 sene önce kredi almış bir kişi bir taksidi geç ödemiş, ama bunlar hep vatandaşın karşısına çıkıyor. Kara liste falan deniyor ya işte bunlar. 

Demek ki bunun düzelmesi lazım. Bununla ilgili de mecliste torba yasa var. Torba yasayla bu sıkıntı da giderilecektir.

Kamu elinden geleni yapıyor, özel bankalar da elini taşın altına koymalıdır. 

Bu krediler teminatlı krediler. Burada esnaf olmak şart, ruhsat şart. Ticareti yaptığınızı belgeleyen kaydınız, meslek odası kaydınız olması lazım. Dolayısıyla kendi ili, ilçesi, kente göre çeşitli alternatif kooperatifler var onlar aracılığıyla bu krediye ulaşacaklar. Krediye ulaşamama engelinin kalkması için gerekli çalışmalar yapılıyor. 

415 meslekten esnaf kredi alacak. Bakkal, manav, kasap , manifaturacı , şoförü vb.  saymakla bitmez. Yeter ki kayıt şartları vb. yerine getirilsin.