ERDOĞAN SON DAKİKAERDOĞAN SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli açıklamalar art arda geliyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Katılım finans strateji belgemizi geçtiğimiz günlerde vatandaşlarımızla paylaştık. Katılım finans kurumlarımızın önemli bir ihtiyacı karşılacağına inanıyorum. Geçtiğimiz Çarşamba günü TBMM grup toplantımızda Kamuda başörtüsüyle çalışma hakkına ilişkin tarihi bir çağrı yaptık.

Aziz milletim küresel ekonomik krizin ve güvenlik tehditlerinin giderek arttığı bir dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla enerji ve emtia fiyatlarının yükselişiyle , üretim ve tedarik sıkıntılarıyla yükselen bu sancılı dönem elbette ülkemizi de etkilemektedir.

Ülke ve milletçe düzensiz göç akınından hayat pahalılığına kadar bir dizi sıkıntıyla baş ediyoruz. Ancak Türkiye , diğer devletlerden farklı olarak maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların etkisiyle tehditleri önceden görebilme ve tedbir alabilme kabiliyetine sahip bir ülkedir.

Terörle mücadeledeki tecrübemizle güvenlik ve sosyal mimarimiz bölgemizdeki diğer kaoslara karşı korunaklı hale getirmiştir.

Ekonomik saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde, küresel krizin yıkıcı etkilerini en az düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa başta olmak üzere tüm dünyayı kara kara düşündüren enerji krizine hazırlıklı yakalandık.

İstihdam odaklı ekonomi programımız sayesinde resesyon tehlikesinin giderek daha yüksek sesle konuşulduğu dönemde insanımızın işini, aşını geleceğini güvence altına aldık.

Bugün işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre işsizlik oranı 0.4 oranında azalarak, yüzde 9,6 ile tek haneli rakamlara geriledi. İstihdam sayımız 31 milyonun üzerine çıktı.

Böylece Cumhuriyet tarihinin en yüksek istihdam rakamına ulaşmış olduk.

Enflasyonla mücadelemizi sürdürürken, refah kaybını telafi edecek adımları birer birer atıyoruz.

Her programımızda çeşitli kesimlere yönelik ekonomik ve demokratik müjdelerimizi milletimizle paylaşıyoruz.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyoruz.

Yeni çalışmaların istişarelerini gerçekleştirdik.

Milletimize 500 bin konut, 250 bin arsa, 50 bin iş yeri kazandırma amacını taşıyan ilkevim, ilk işyerim kampanyalarındaki son gelişmeler.

Sosyal konut projelerimiz en çok önem verdiğimiz 81 ilin tamamında hayata geçirdiğimiz bir icraatımızdır.

Son dönemde konut, kira, emlak piyasasındaki dengesiz yükselişler, bizi yeni ve daha büyük atılıma yöneltti.

TOKİ’nin hazırlıkların ardından kampanyamızı kamuoyu ile paylaşmıştık.

Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya 7.2 milyon başvuru yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu tüm şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği göz önüne alındığında bu rakamların daha da artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan bu kampanyamıza olan yoğun ilgi bizi daha büyük adımlar konusunda cesaretlendirdi. İlk etaptaki 250 bin olan konut sayısını 2028 sayısına kadar 500 bine tamamlayacağımızı söylemiştik. 250 bin konutumuzu 2 yıl içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz. Konut inşası amaçlı arsa sayısını 1 milyona çıkarma kararını bir süre önce duyurmuştuk.

Bakanlığımızın yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile ilgili hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, altyapı yapılmak suretiyle bu arsaları da hazırladık. Arsa yerlerinin yüzde 40 şehir merkezi, yüzde 60 ilçelerde olacak şekilde hazırladık. Konut amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bini Ankara, 25 Bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 55 bin Konya, 25 Bin Kayseri, 30 bin Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı.

Vatandaşlarımız hem arsa hem konut için başvuru yapabilir. Ancak kurada ikisi birden çıkarsa sadece birini tercih edebilir. Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanımızı en uygun şartlarda , gönül huzuru içinde oturacakları eve kavuşmaktır.

Arsaları çok uygun fiyatla vatandaşlarımıza sunmakla kalmayıp, bir an önce evlerini yapabilmelerine de destek vereceğiz. Bu projeye müşterek parselleri de dahil ediyoruz.

Konut amaçlı arsaların ve iş yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Planları onaylanan il ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını aralık ayından itibaren alabilecekler. Arsa tapularının tamamının dağıtımı 2 yılda bitecek.

Müstakil parseller 192 bin 500 TL’den başlayan fiyatlar, 1604 TL’den başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa , Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz. Diğer illerimizde de temeller hızlıca atılacak. 50 bin iş yerinin ilk etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyeri temelini atarak başlıyoruz. Bu işyerleri 350 bin liradan başlayan fiyat 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla varan vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Sadece bu işyerlerin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı konut sayısı 2 milyonu bulacak.

Bir müjde de üniversite öğrencilerimize vermek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı uzak yerlerde eğitim öğretim gören üniversite öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda iki defa verilecek bu destek sayesinde 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara herhangi bir yük getirmeden gidip-gelmesini temin etmeyi umut ediyoruz.

Bir diğer müjdemiz esnaf ve sanatkarlarımızadır. Her dönemde olduğu gibi, salgın ve savaş şartlarının önümüze çıkardığı zorlu süreçte de esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımız ve gençlerimize ayrı değer veriyoruz. Şimdi de yeni bir kredi destek paketi ile esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vade ve yüzde 7,5 faizle istifade edebilecekleri kredi kampanyası başlatıyoruz. Kredi üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve taşıt kredisi limitlerini 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya çıkarıyoruz. Genç girişimcilerimize sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını da 35’e çıkarıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp, takibe düşen esnaflarımıza 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli, yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Tüm bu kolaylıkların esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.

CANLI YAYIN