fuat oktayfuat oktay

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, vatandaşların enflasyon karşısında ezdirilmeyeceği bir asgari ücret tutarının belirleneceğini söylerken, EYT‘de de çözüme kısa süre kaldığını söyledi. AK Parti Kayseri İl Başkanlığınca düzenlenen programa katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, burada asgari ücret ve EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP İÇİN TIKLA VE İNDİR.

Fuat Oktay, asgari ücret ve maaşlar konusunda vatandaşın enflasyona ezdirilmeyeceğini EYT’de de sona gelindiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Ekonomide sorunlar yok mu? Var tabi ki. Bunun da bilincindeyiz. Fiyat artışlarının bilincindeyiz. Bununla mücadele ediyoruz. İlk etapta aldığımız karar; enflasyonun altında vatandaşımızı ezdirmeme kararıdır ve bunun gereğini yapıyoruz. Gerek çalışan sabit gelirli vatandaşımıza, gerek çiftçimize, esnafımıza, sanayicilerimize imkanlarımız dahilinde elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye çalışıyoruz. Enflasyonun altında ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz Bu anlamda asgari ücret dahil yine yıl sonunda gerekli düzenlemeleri yapıyor olacağız. Sahaya çıktığımızda EYT ana konularımızdan biriydi, çözüm gelmek üzere. Süre de fazla kalmadı, yakında onu da hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

MORGAN STANLEY ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

ABD yatırım bankalarından Morgan Stanley, Türkiye raporunda asgari ücret tahminine de yer verildi. Raporda Türkiye için baz senaryonun yüzde 9 politika faizinin uzun süre sabit tutulması olduğu fakat seçimlerden sonra ortodoks politikalara dönüşün de olası olduğu kaydediliyor.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 60 ZAM ÖN GÖRÜLÜYOR

Morgan Stanley raporunda asgari ücret zam tahmini de yer alıyor. Morgan Stanley’in ilgili raporuna göre asgari ücrete 2023 yılında yüzde 60 zam yapılacağı öngürülüyor. Yine kur ve fiyat kontrolleriyle enflasyonun da yıl sonunda yüzde 53 seviyelerine inebileceği aktarılıyor.

Raporda politika faizine ilişkin tahminde, “Ana senaryomuz politika faizinin yüzde 9’da kalması yönünde. İkinci senaryomuz ise ortodoks para politikasına dönülmesi ve tam teşekküllü makro istikrar programının uygulanması yönünde. İkinci senaryomuzda politika faizinin 2023’te yüzde 35’e yükselmesini bekliyoruz” ifadeleri görülüyor.