DOĞAL GAZ DESTEK ÖDEMELERİDOĞAL GAZ DESTEK ÖDEMELERİ

İhtiyaç sahibi ailelere yönelik doğal gaz destek ödemeleri başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kış dönemine dair başvuruların e-Devlet üzerinden 5 Eylül itibariyle alınmaya başlandığını hatırlattı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Başvuruda bulunan ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon liralık destek verdik.” ifadelerini kullandı.

Farklı sosyal yardım haberlerini kaçırmamak için TIKLA İNDİR.

DOĞAL GAZ DESTEK ÖDEMELERİNİ KİMLER ALABİLİR?

Doğalgaz desteği ödemeleri için başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, e-Devlet üzerinden destek programına başvuruda bulunması, doğal gaz arzı sağlanan ilçe-beldede ikamet ediyor olması, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğalgaz aboneliği olması, ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması, hakkında ilgili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınca hak sahipliği kararı verilmiş olması gibi şartları yerine getirmesi gerekiyor.

DOĞAL GAZ DESTEKLERİ İÇİN YENİ DÜZENLEMELER

Doğal Gaz Tüketim Destek Programı’ndan daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını kaydeden Bakan Yanık, şunları söyledi:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış dönemine ilişkin başvurular sürüyor. Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek.”

Doğal Gaz Tüketim Desteği’nden hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelerin yararlanabildiğinin altını çizen Bakan Yanık, “Vatandaşlarımız, e-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.” dedi.

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacak

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını hatırlatan Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın başvuru sırasında hastalığına dair rapor bilgilerini sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız.” diye konuştu.