arabuluculuk sınavı başvuru şartlarıarabuluculuk sınavı başvuru şartları

2022 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı başvuruları bugün sona eriyor.

Adalet Bakanlığı’nın 2022 yılı Arabuluculuk sınavı için başvuru işlemlerinde son saatlere girildi. Adaylar, bugün saat 23.59’a kadar ÖSYM resmi sayfasından sınav ücretini ödeyebilecekleri gibi başvuru işlemlerini de tamamlayabilirler. Arabuluculuk sınavına dair ayrıntılı bilgilendirmeye ÖSYM resmi sayfasından erişim sağlanabiliyor.

YENİ SINAV HABERLERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN ÜCRETSİZ KATILMA İSTEĞİ GÖNDER.

2022 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı ne Zaman Yapılacak?

2022 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı (2022-Arabuluculuk), 4 Aralık 2022 tarihinde uygulanacak. Sınav ; Adana , Ankara, Antalya, Bursa, Denizli , Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul , İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon, Van illerinde gerçekleşecek. Sınavın 4 Aralık2ta saat 10.15’te başlayacağı, sınav süresinin 90 dakika olacağı açıklandı. Söz konusu tarihlerde başvuru yapamayan adaylar için 3 Kasım’da ÖSYM resmi sayfasından geç başvuru sayfası açılacak.

Sınava ilişkin ayrıca şu açıklama yapıldı:

Sınava, Adalet Bakanlığına ön başvurularını yapan adaylardan Bakanlık tarafından, başvuru koşullarını taşıdığı tespit edilen ve sınava katılması uygun görülerek kimlik bilgileri ÖSYM’ye bildirilen adaylar girebileceklerdir.

Bakanlık tarafından T.C. Kimlik Numaraları ÖSYM’ye bildirilen adaylar, ÖSYM’ye başvurularını, 19-26 Ekim 2022 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleriyle) veya mobil uygulamalarından veya diledikleri bir Başvuru Merkezinden yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Başvuru merkezleri listesi başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinde sınava başvuru bilgileri içerisinde yer alacaktır. ÖSYM başvuru merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmayacaktır.

19-26 Ekim 2022 tarihleri arasında ÖSYM’ye başvurusunu yapamayan adaylar için Geç Başvuru Günü 3 Kasım 2022 tarihi olacaktır.

ÖSYM tarafından yapılan; başvuruların alınması, sınavın uygulanması, güvenlik önlemleri, sınav ücretinin yatırılması, sonuçlara itiraz vb. sınav ile ilgili güncel gelişmeler, ÖSYM tarafından adaylara duyurulacaktır.

Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adaylar, ÖSYM’nin internet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu (Sınava başvuru tarihlerinde yayımlanacaktır.) doldurmuş olarak ÖSYM Başvuru Merkezlerine şahsen başvuracaklardır. Adayların başvurularını yaparken, doldurulmuş Aday Başvuru Formu ile birlikte fotoğraflı nüfus cüzdanı veya fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış fotoğraflı pasaportlarının aslını yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi de geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından adayın Aday Başvuru Formundaki bilgileri ile birlikte web kamerayla alınacak fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır (ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı bulunan adayların fotoğraflarının çekilmesi sistem tarafından engellenmektedir.). Fotoğraf, adayın fiziksel olarak tanınmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. Başvuru merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı Aday Başvuru Kayıt Bilgileri formunu kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday belgeyi kontrol edecek ve bilgiler doğru ise imzalayıp görevliye onaylaması için geri verecektir. Bu aşamadan sonra kişisel bilgilerin doğruluğundan aday sorumlu olacaktır. Belge üzerindeki onay kodu sisteme girildikten ve sınav ücreti yatırıldıktan sonra başvuru tamamlanacaktır. Onay kodu girilmeyen ve sınav ücreti yatırılmayan başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir. Bir başvuru merkezinden başvuru yapan adaylar, başvuru hizmeti ücreti ödeyeceklerdir. ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru yapan adayların başvurularının tamamlanması için başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” açıklamasını mutlaka görmeleri, sınav ücretini yatırmaları ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan alarak, başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamaları gerekmektedir.

Başvuru bilgileri ÖSYM sistemine kaydedilen ancak sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek ve bina/salon atamaları yapılmayacağından bu adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

Sınav koşullarıyla ilgili habere göz atmak için https://kariyerbankasi.net/adalet-bakanligi-arabuluculuk-sinavi-basvurulari-sona-eriyor/ adresini ziyaret edebilirsiniz.