adalet arabuluculukadalet arabuluculuk

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı başvuruları sona eriyor.

ÖSYM üzerinden geçtiğimiz günlerde başlayan Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı başvuru işlemlerinde sona geliniyor.

ARABULUCULUK SINAVI ve DİĞER SINAVLARLA İLGİLİ TÜM GELİŞMELERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA VE ÜCRETSİZ KATIL.

Arabuluculuk sınavı için başvuru işlemleri 26 Ekim saat 23.59 itibariyle sona erecek. Adaylar söz konusu saate kadar ÖSYM‘nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 310 TL olarak belirlenen sınav ücretini yatırarak sınav başvurularını tamamlayabilirler. Arabuluculuk sınavıyla ilgili tüm detaylara ÖSYM’nin resmi sayfasından kolaylıkla erişim sağlanabiliyor.

Arabuluculuk Sınavı Başvuru/Sınav Kuralları

ÖSYM tarafından yapılan bilgilendirmede sınav/başvuru kurallarına dair şu açıklamaya yer verildi:

Sınava başvuran adaylar ilgili mevzuatta yer alan düzenlemeleri kabul etmiş sayılırlar. 6114 sayılı Kanun’un 7. maddesinin 5. fıkrası gereği sınavlar ile ilgili açıklamalar ve duyurular; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının internet sayfasında yapılır. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. ÖSYM tarafından sınav ilgili olarak alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler, ÖSYM’nin internet sayfasından kamuoyuna duyurulur. Bu nedenle ilgililerin ÖSYM’nin internet sayfasını sık sık kontrol etmeleri yararlarına olacaktır.


Adaylardan alınacak ücretler, ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve ÖSYM’nin internet sayfasından kamuoyuna duyurulur. Başvuru merkezleri ve bankalar tarafından, ÖSYM’nin internet sayfasında belirtilen ücretlerin dışında herhangi bir işlem için adaylardan ücret talep edilemez. Başvurusunu yapmayan, başvurusu geçersiz sayılan/iptal edilen veya silinen, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler iade edilmez/devredilmez. Ücretlerin doğru yatırılmasının sorumluluğu adaya aittir. Başvuru merkezleri tarafından başvurusunu tamamlayan adaydan sadece başvuru hizmeti ücreti alınır, başvuru esnasında verilen şifre için ücret alınmaz. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti ile sınav ücreti alınmaz.