2022 KPSS ORTAÖĞRETİM NE ZAMAN2022 KPSS ORTAÖĞRETİM NE ZAMAN

KPSS Ortaöğretim Sınav Yerleri Duyurusu Bekleniyor.

Kamu Personeli Seçme Sınavına ortaöğretim düzeyinden girecek adayların heyecanlı bekleyişi devam ediyor. 2022 KPSS ortaöğretim sınav yerleri konusunda henüz bir duyuru yayımlanmış değil. KPSS yerleri duyurusunun kısa süre içerisinde açıklanması bekleniyor. ÖSYM‘den ilgili duyuru yayımlandığı anda siz değerli ziyaretçilerimizi sosyal kanallarımız aracılığıyla bilgilendireceğiz.

KPSS ORTAÖĞRETİM NE ZAMAN?

KPSS ORTAÖĞRETİM BAŞVURULARI NE ZAMAN ALINMIŞTI?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS ORTAÖĞRETİM) için başvuru işlemleri 1-13 Eylül 2022 tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi sayfası üzerinden gerçekleştirilmişti. Söz konusu başvuru tarihleri içerisinde herhangi bir nedenden dolayı başvuru yapamayan adaylar için geç başvuru sayfası da açılmıştı.

ÖSYM üzerinden geç başvurular 21-22 Eylül tarihleri arasında alınmıştı.
KPSS Ortaöğretim 6 Kasım 2022 tarihinde uygulanacak. Sınav 10.15’te başlayacak ve 130 dakika sürecek.

6 Kasım Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim için sınav sonuç tarihi de netleşmiş durumda. ÖSYM takvimine göre 6 Kasım KPSS Ortaöğretim sınav sonuç duyurusu ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinden (sonuc.osym.gov.tr) 1Aralık 2022 tarihinde ilan edilecek. Adaylar, sonuc.osym.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra buradan T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle sonuçlarını inceleyebilecekler.

KPSS ORTAÖĞRETİM İÇİN KİMLER BAŞVURU YAPABİLİYOR?

ÖSYM tarafından yapılan bilgilendirmede KPSS Ortaöğretim ile ilgili şu bilgilendirme yer alıyor:

Sınava, ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabileceklerdir. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT: Adayların mezun oldukları en üst öğrenim düzeyinden sınava girmeleri gerekmektedir. 2022-KPSS Lisans sınavına son başvuru tarihi itibarıyla (6 Haziran 2022 ve öncesinde) lisans diploması almaya hak kazanan adaylar ile 2022-KPSS Ön Lisans sınavına son başvuru tarihi olan 15 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla (15 Ağustos 2022 ve öncesinde) bir ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar, ortaöğretim düzeyinde yapılacak sınava başvuramazlar. Bir adayın birden fazla öğrenim düzeyinden (lisans, ön lisans, ortaöğretim) KPSS’ye katılması mümkün değildir. 2022-KPSS Lisans veya 2022-KPSS Ön Lisans sınavına başvurmuş adayların, 2022KPSS Ortaöğretim sınavına başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir. 2022-KPSS Lisans’a son başvuru tarihi olan 6 Haziran 2022 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar ile 2022-KPSS Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 15 Ağustos 2022 tarihi ve öncesinde bir ön lisans programından mezun olan adaylardan ortaöğretim düzeyinde yapılacak sınava başvuranların, ortaöğretim düzeyinden tercih yapmaları sistem tarafından engellenecektir. Bu durumdaki adaylar tercih yapsalar bile tercihleri geçersiz sayılacaktır. Adayların sınava girecekleri öğrenim düzeyini belirlerken bu duruma dikkat ederek sınava başvuru yapmaları gerekmektedir.