ak parti asgari ücretak parti asgari ücret

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan 2022 yılı asgari ücret zammına ilişkin açıklamalar geldi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 2023 yılı asgari ücretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Asgari ücretin enflasyon karşısında vatandaşın ezdirilmeden belirleneceğini vurgulayan Kurtulmuş, “İnşallah asgari ücretli, emekli ve memur maaşlarındaki artışlarla da vatandaşlarımız rahat bir nefes alacaktır.” dedi.

Milliyet Gazetesi’nden Abdullah Karakuş‘a konuşan Kurtulmuş, asgari ücretle ilgili kendisine yöneltilen soruya şöyle yanıt verdi:

Burada yapılacak şey, fiyat artışlarının karşısında vatandaşımızın alım gücünü arttıracak tedbirlerin ortaya konulmasıdır, klasik bir klişedir, ama onu yapıyoruz. Hükümetin önceliklerinden birisi enflasyonun altında vatandaşımızı ezdirmemektir. Bunun için neredeyse her Bakanlar Kurulundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız alınan tedbirleri açıklıyor. Geçtiğimiz sene biliyorsunuz asgari ücret 1 yıl içerisinde iki kez yükseltildi. Şimdi de, yılsonu itibariyle bir miktar refah payını da koyarak herkesin tatmin olacağı, iyi oldu diyebileceği bir asgari ücret gündeme gelecektir. İnşallah asgari ücretli, emekli ve memur maaşlarındaki artışlarla da vatandaşlarımız rahat bir nefes alacaktır.

REKOR ZAM MI GELECEK?

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Gece Görüşü programında Hande Aydemir’in, “Asgari ücrete rekor zam mı geliyor?” şeklindeki sorusuna yanıt veren gazeteci Zafer Şahin, asgari ücrette işverenin 9500 işçilerin 10 bin lira da ısrar ettiğini söyledi.

Ben bir önceki programda 7800, 7850 TL civarında asgari ücret olacağına dair bir bilgiyi paylaşmıştım. Fakat , iş dünyasından güvendiğim bir arkadaşım aradı. Haber kaynağım. Verdiği isimler ciddiye alınacak isimlerdi. O asgari ücretin 10 bin lira olacağını söyledi.

Hatta iş veren tarafının 9500’de, işçilerin 10 bin dediğini söyledi. Muhalefette 10 bin lirayı gündeme getiriyor. 10 bin lira psikolojik sınır gibi görülüyor. Ama her asgari ücret artışında aynı şeyi konuşuyoruz. Marketteki, pazardaki artış engellenemezse, her artış bu pahalılığı körüklerse asgari ücrete zam yapmanın da anlamı kalmıyor.

Hayatın olağan akışına uygun olmayan zamlar geliyor. Bazen çok tepki alıyorum bunu söyleyince. Bunu yapan ülkeler var. Temel tüketim maddelerinde fiyat sınırlandırmasına gidebilir, belirli limitin üzerine çıkmayacaksın denilebilir.

Ben şimdi markete gidiyorum 10 günde bir artıyor fiyatlar. Döviz aylardır aynı seviyede, peki sen bana artışa gerekçe olarak neyi gösteriyorsun.

Ekonomideki sıkıntı , dolar kurundaki artışı bahane ediyorlardı. Enerji maliyeti evet arttı bunu da yansıttın. Ama sürekli bir zam yapılıyor. Özellikle bu zincir marketler çok iyi para kazandı. İhracat yapan büyük firmalar çok iyi para kazandılar. İSO’nun açıklamasına bak ilk 500’deki şirketlerin karlılık oranı arttı. Lütfen artık temel tüketim maddelerine zam yapmaktan vazgeçin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Asgari Ücret Mesajı