ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMALARIASGARİ ÜCRET AÇIKLAMALARI

2023 yılında geçerli olacak asgari ücret için bekleyiş sürüyor. Söz konusu asgari ücret tartışmaları devam ederken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun , geçtiğimiz yıl asgari ücrete yapılan zam ve önümüzdeki süreçte geçerli olacak asgari ücret zammına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdursun, asgari ücretin 8250 TL bandında olacağını tahmin ettiğini söylerken, bu miktarın artabileceğini belirtti. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, CNN Türk canlı yayınındaki konuşmasında “Geçen yılın enflasyon oranı ile bu yılınkini karşılaştırdığımızda geçen yıla göre yüksek bir enflasyon yaşıyoruz. Geçen yıl ocak ayında asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı. Yüzde 30 da temmuz ayında yapıldı. Yüzde 80’in üzerinde zam yapılmış oldu. Asgari ücrete zam konuşulurken, minimum düzeyde en düşük yüzde 50 seviyesinde zam yapılır. Asgari ücretin 8 bin 250 lira bandında olacağını düşünüyorum ancak bunun üzerinde de bir rakam olabilir” ifadelerini kullandı.

özgür erdursun asgari ücret açıklaması

ASGARİ ÜCRET ZAMMI HABERLERİNİ TAKİP İÇİN TIKLA VE ABONE OL.

ASGARİ ÜCRETİ ÖDEYEN İŞVEREN VE ESNAFTIR

Asgari ücrete yapılan zammın işverenler tarafından yapıldığını ve tüm yükün esnaf ve işverenler üzerinde olduğunu söyleyen Erdursun, ayrıca, “Asgari ücreti ödeyen işveren ve esnaftır. Hükümetin asgari ücreti biz daha iyi yapacağız derken elini taşın altına koyması, işverene destek olarak asgari ücreti artırması gerekir. Asgari ücret zammını devlet vermez. İşverenler ve esnaf verir bu nedenle de asgari ücrete yapılacak zammın tüm maliyeti işverenin üzerindedir. Devlet destek vermezse yapılacak zam direkt tüm ürünlere, hizmetlere yansır, enflasyon artışı daha hızlı artmaya devam eder. Asgari ücrete zam yapılmalı diğer çalışanların bu enflasyon ortamında suçu ne? Ama tüm haberler asgari ücret üzerinden yapılıyor. Asgari ücretin üzerinde aylık alanlar ne olacak? Asgari ücrete artış olunca asgari ücret üstünde aylık alanlarda aynı oranda artış olmazsa vasıflı çalışanların motivasyonu düşer ve verimsizlik artar. Sadece asgari ücret olarak değerlendirmememiz gerekiyor.” diye konuştu.

NUMAN KURTULMUŞ’TAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMALARI

Asgari Ücret konusunda son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kanal 7 ekranlarında Başkent Kulisi programının konuğu oldu. Burada ekonomi ve asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, 2022 yılında asgari ücrete 2 kere zam yapıldığını hatırlatarak, asgari ücrete 2023 yılında da yüksek bir zam geleceği sinyalini verdi. Asgari ücrete yapılacak zam oranına dair soru ise yanıtsız kaldı.

Numan Kurtulmuş, canlı yayında şu ifadeleri kullandı:

Bizdeki tabii ki çok yüksek bir seviyede bunu görüyoruz. Ama özellikle son dönemlerde geçtiğimiz yıl içerisinde iki kez asgari ücrete iyileştirme yapıldı. İnşallah bu yıl sonu yani daha doğrusu önümüzdeki yıl başı itibariyle asgari ücrette yine çok yüksek bir, vatandaşımızı memnun edecek, çok titiz çalışmalar sonucu vatandaşımızın alım gücünü artıracak bir asgari ücret belirlemesi olacak.

İŞÇİ, MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINDA DA İYİLEŞMELER ORTAYA ÇIKACAK


İşçi ve memur emeklilerinin de aynı şekilde maaşlarında iyileşmeler ortaya çıkacak. Yani fiyatlar yukarıya çıkmışken bu fiyat artışlarının karşısında vatandaşın ezilmemesi için ilave desteklerin artırıldığını görüyoruz. Örnek olsun diye söylüyorum, TOKİ’nin ilan etmiş olduğu bu sosyal konut projesi tam da sadece bir konut projesi olarak görmemek lazım. Bunun ötesinde çok büyük bir sosyal projedir. Seçim dönemine daha düşük bir enflasyonla gidilmesi hedefleniyor.