asgari ücret tahminiasgari ücret tahmini

ABD yatırım bankalarından Morgan Stanley, Türkiye raporunda asgari ücret tahminine de yer verildi. Raporda Türkiye için baz senaryonun yüzde 9 politika faizinin uzun süre sabit tutulması olduğu fakat seçimlerden sonra ortodoks politikalara dönüşün de olası olduğu kaydediliyor.

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP İÇİN TIKLA VE ÜCRETSİZ İNDİR.

Ortodoks politikaya dönüşün ekonomide yeniden dengelenme sağlayabileceği, 2024’ten itibaren de ekonominin düşük enflasyon ve yüksek büyüme dönemine girebileceği kaydediliyor.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 60 ZAM ÖN GÖRÜLÜYOR

Morgan Stanley raporunda asgari ücret zam tahmini de yer alıyor. Morgan Stanley’in ilgili raporuna göre asgari ücrete 2023 yılında yüzde 60 zam yapılacağı öngürülüyor. Yine kur ve fiyat kontrolleriyle enflasyonun da yıl sonunda yüzde 53 seviyelerine inebileceği aktarılıyor.

Raporda politika faizine ilişkin tahminde, “Ana senaryomuz politika faizinin yüzde 9’da kalması yönünde. İkinci senaryomuz ise ortodoks para politikasına dönülmesi ve tam teşekküllü makro istikrar programının uygulanması yönünde. İkinci senaryomuzda politika faizinin 2023’te yüzde 35’e yükselmesini bekliyoruz” ifadeleri görülüyor.