KYK BorçlarıKYK Borçları

KYK borcu olan milyonları ilgilendiren düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda ekonomiye ilişkin torba yasanın mesaisi sürüyor. Komisyon toplantısının ilk gününde teklife ait ilk 25 madde kabul edildi. Kabul edilen maddeler arasında, öğrenim kredisi borçlarının faizlerinin silinmesini ön gören madde de yer alıyor.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda yapılan düzenlemeyle birlikte, öğrenim kredisi olan vatandaşlar, borçlarını aldıkları miktar kadar ödeme yapacaklar. Öğrenim kurumundan mezun olan ya da herhangi bir sebeple ilişiğini kesenler, 2 yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde. borcunu ödeyecek. Borcunu erteleme talebinde bulunan kişi, çalışmadığını SGK’den teyit etmesi durumunda, ilk sene herhangi bir ilave olmadan , sonraki yıllardaysa her sene için verilen miktara yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak. TÜFE’nin yüzde 10’dan az olması halinde yüzde 10’un altındaki oran uygulanacak. Ödemeler askerlik dönemine denk gelirse, askerlik döneminin sonuna kadar borç faizsiz ertelenecek. 

Bir çok düzenleme daha torba yasayla hayata geçecek. Teklifin komisyondan geçmesinin ardından genel kurula gelmesi, buradan da geçerek yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İCRALIK FATURA BORÇLARI DA SİLİNİYOR

Elektrik, su doğalgaz, telefon faturası gibi borçlar nedeniyle icralık duruma düşen vatandaşları da yakından ilgilendiren düzenleme TBMM‘ye geldi. 

KYK BORÇLARINDAN, KREDİ VE KREDİ KARTI BORÇLARINA KADAR

KYK borcu faizlerinden, kredi kartı ve kredi borçlarına, sicil affından birçok farklı düzenlemeyi beraberinde getiren torba yasa ile, elektrik, su , doğalgaz, telefon faturaları nedeniyle icralık duruma düşen 2 bin liraya kadar olan borçlar tasviye ediliyor. 

DÜZENLEMENİN KISA SÜREDE MECLİSTEN GEÇMESİ BEKLENİYOR

Söz konusu düzenlemenin görüşmelerine Plan ve Bütçe Komisyonunda başlandı. Düzenlemenin yakın tarihte genel kurula gelmesi, daha sonra da genel kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor. Düzenlemeyle birlikte kredi, kredi kartı, fatura borçları gibi borçlardan 2 bin liraya kadar olanlar kapanacak. 

30 MİLYAR TUTARINDAKİ İCRALIK BORÇLAR TASFİYE EDİLİYOR

Konuyla ilgili geçtiğimiz haftalarda açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ,”Bizler; gencimizin, çiftçimizin, memurumuzun, esnafımızın ve tüm kesimlerimizin nasıl her zaman yanındaysak, icraatlarımızla dar gelirli vatandaşlarımızın da hep yanında olmaya devam ediyor, yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borçlarını yakında tasfiye ediyoruz.” demişti.