kyk borç faizleri siliniyorkyk borç faizleri siliniyor

Milyonlarca vatandaşı doğrudan etkileyen KYK borcu faizleriyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan torba yasayla KYK borç faizleri siliniyor.

Milyonları ilgilendiren ekonomiye ilişkin düzenlemeleri barındıran torba yasa TBMM’ye geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, söz konusu torba yasayla birlikte , öğrenim kredisinden faydalanan 1 milyon 392 bin kişi ve katkı kredisi alan 26 bin kişinin faizlerinin silineceğini söyledi. Mecliste basın toplantısı düzenleyen Elitaş, “Öğrenim kredisi alan öğrencilerin, borçlarını iki yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede, aldıkları miktar tutarında ve aylık dönemler halinde ödemelerine imkân tanınacak.” diye konuştu.

KREDİ VE BURS HABERLERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA VE ÜCRETSİZ KATIL.

KYK kredisi almış ve ödeme dönemi gelmiş öğrencilerden günümüze kadar enflasyona endekslenerek getirilen borçlardan ana para dışında tahsilat yapılmayacak. Bundan sonraki süreçte ise öğrenciler KYKK kredileri için mezun olduktan 2 yıl sonrasına kadar faiz ödemeyecekler. Öğrencinin mezuniyetinden 2 yıl sonra ise senelik yüzde 10‘u geçmeme kaydıyla faiz uygulanacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, düzenlediği basın toplantısında icra takibindeki vatandaşları ilgilendiren yeni düzenlemeye ilişkin de açıklamalarda bulundu. Meclise sunulan torba yasa içerisinde bulunan düzenlemeyle, 5 milyon kişinin 2 bin liranın altındaki icralık borçlarının silineceğini belirten Elitaş, düzenlemeye ilişkin şunları söyledi:

Dosya toplamı 2 bin liranın altındakilerin borçları siliniyor, alacaklı ve borçlu helalleşmiş oluyor.

Söz konusu borçlar için alacaklı vergiden borcu düşebilecek , bu sayede hem alacaklı hem de borçlu mağduriyeti giderilecek. 

Kredi ve Kredi Kartı Borcundan Takibe Düşene Af

Kredi ve kredi kartı borçlarıyla ilgili de düzenleme yapılıyor. Varlık yönetim şirketlerine devredilen 2 bin 500 liranın altındaki toplam 4 milyar 300 milyon liralık borç da silinecek. Düzenlemeden 893 bine yakın kişi faydalanacak. Söz konusu miktarı 5 bin liraya yükseltmek bakanlığın yetkisinde olacak.

KARİYER BANKASI