kyk borçlarına yönelik düzenlemekyk borçlarına yönelik düzenleme

Torba yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor. Teklifin komisyona geldiği ilk gün 25 madde geçti. Düzenlemede KYK borç faizlerinin silinmesi de ön görülüyor. Peki Torba yasa içerisinde bulunan KYK borçlarına yönelik düzenlemeden kaç kişi faydalanıyor. Kariyerbankasi.net olarak siz değerli ziyaretçilerimiz için düzenlemenin detaylarını derledik.

KYK borçlarına yönelik uzun süredir beklenen düzenleme meclise geldi.

Meclise getirilen ekonomik bazı tedbirleri içeren torba yasa teklifinde KYK borçlarıyla ilgili de düzenlemeler bulunuyor. Buna göre düzenlemeyle birlikte KYK borç faizleri silinecek.

Düzenlemeden hala öğrenim kredisi almakta olan 577 bin 226 öğrenci , öğrenim kredisinden borçlu 1 milyon 392 bin 629 kişi ve vergi dairelerine takip için intikal ettirilen alacaklardan 1 milyon 403 bin 392 kişi faydalanacak.

Öğrenim kredisinde yapılacak düzenlemeyle kredi borçları artmayacak, düzenleme çerçevesinde mevcut borçlar içerisinde yer alan 27 milyar liralık alacak terk edilmiş olacak.

Düzenlemeden sonra borçlu öğrencilerin askerlik vazifelerini yaptıkları süreçte kredi borçlarında faiz işlenmeyecek. Öğrenim kredileri okul bitirildikten iki yıl sonra ödenmeye başlanacak. Öğrencinin kredi aldığı kadar sürede ödeme tamamlanacak.

KYK BORÇ ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Örneğin öğrenci dört yıl kredi almış ise okul bittikten iki yıl sonra aylık ödemeler başlayacak ve dört yıllık süreçte ödemeler tamamlanacak.

Bu süre bitinceye kadar vergi dairesine takip bildirimi olmayacak. Mezuniyetinden sonra öğrenci işe girmemişse 2 yıllık sürecin ardından durumunu belgeleyerek faizsiz borç erteleme yapabilecek.

KYK BORÇLARINA YÖNELİK DÜZENLEMEYLE İŞSİZ VATANDAŞ KYK BORCUNU FAİZSİZ ÖTELEYEBİLİYOR

Bu işlem en fazla 3 yıl yapılabilecek.

Kredi alan vatandaşların dört yılın sonunda ödenmemiş taksitleri olursa bunların tahsili için vergi dairesine bildirimde bulunulacak ve borçların her biri taksitinin ödenmesi gereken zamandan itibaren gecikme zammı hesaplanarak vergi dairesinde tahsili gerçekleştirilecek.

Düzenlemenin geneli itibariyle dört yıl okuyan ve öğrenim kredisi kullanan bir öğrenci her sene kredi almış ise altıncı yıl ödemeye başlıyor. İşe girmemiş vatandaşlar için erteleme imkanı getiriliyor.

TOPLAM 27 MİLYARLİRALIK TUTAR TERK EDİLİYOR

Öğrenim sırasında ya da öğrenimden sonra hayatını kaybedenler ya da yüzde 90 ve üzeri engelli olanların borçları terk ediliyor. Halen kredi alanların borçlarına faiz uygulanmıyor , önceden borçlu olanların faizleri silinerek ana parayı ödemeleri imkanı getiriliyor. Düzenlemeyle mevcut borçlar içerisindeki toplamda 27 milyar liralık tutar terk ediliyor.