kyk borç faizleri siliniyorkyk borç faizleri siliniyor

Milyonlarca vatandaşa müjdeli haber. KYK borç Faizleri siliniyor…

TBMM Genel Kurula Gelecek Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda 52 maddelik torba kanunu teklifi görüşülerek kabul edildi.

KYK borç faizlerinin silinmesi ve çok sayıda düzenlemeyi de beraberinde getiren düzenleme kısa süre sonra TBMM Genel Kurula gelecek. Kariyerbankasi.net‘e açıklamalarda bulunan iktidar yetkilileri , “Vatandaşın hayrına olan bu düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’ndan kolaylıkla geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Söz konusu düzenlemeyle birlikte KYK borç faizleri ortadan kalkıyor.

KYK’dan kredi kullanan vatandaşlar aldıkları ana para kadar ödeme yapacak.

DÜZENLEMEYLE KYK BORÇLARI KONUSUNDA NELER DEĞİŞİYOR, HANGİ BORÇLAR SİLİNİYOR?

  • Düzenlemeden hala öğrenim kredisi almakta olan 577 bin 226 öğrenci , öğrenim kredisinden borçlu 1 milyon 392 bin 629 kişi ve vergi dairelerine takip için intikal ettirilen alacaklardan 1 milyon 403 bin 392 kişi faydalanacak.
  • Öğrenim kredisinde yapılacak düzenlemeyle kredi borçları artmayacak, düzenleme çerçevesinde mevcut borçlar içerisinde yer alan 27 milyar liralık alacak terk edilmiş olacak.
  • Örneğin öğrenci dört yıl kredi almış ise okul bittikten iki yıl sonra aylık ödemeler başlayacak ve dört yıllık süreçte ödemeler tamamlanacak.
  • Bu süre bitinceye kadar vergi dairesine takip bildirimi olmayacak. Mezuniyetinden sonra öğrenci işe girmemişse 2 yıllık sürecin ardından durumunu belgeleyerek faizsiz borç erteleme yapabilecek.

DETAYLI BİLGİLENDİRME İÇİN https://kariyerbankasi.net/kyk-borclarina-yonelik-duzenlemede-son-durum/

Düzenlemeden sonra borçlu öğrencilerin askerlik vazifelerini yaptıkları süreçte kredi borçlarında faiz işlenmeyecek. Öğrenim kredileri okul bitirildikten iki yıl sonra ödenmeye başlanacak. Öğrencinin kredi aldığı kadar sürede ödeme tamamlanacak.

KYK Borç faizleri siliniyor… Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?