KRİPTO PARA DÜNYASIKRİPTO PARA DÜNYASI

Kripto para dünyasının en büyük borsalarından FTX’in iflas etmesinin ardından borsalardaki değer kayıpları devam ediyor.

Son dakika kripto para haberleri ve güncel iş fırsatları için TIKLA VE İNDİR.

ABD’nin ve kripto dünyasının en büyük borsaları arasında görülen FTX’in piyasadan silinmesinin ardından Crypto.com borsasında yanlışlıkla 320 bin ETH varlığının Gate IO borsasına gönderilmesi ve AAX’in çekimleir durdurması haberlerinin ardından borsalardan kaçan kaçana. Yatırımcıların para tutmak istemediği borsalarda büyük kayıplar görülürken, Bitcoin son gelişmelerle 5 haftanın en düşük değeri olan 15800 $ civarına kadar geriledi. Binance patronunun kurtarma fonu haberlerinin ardından Bitcoin 16800 $ üstüne çıksa da piyasada güvensizlik hakim.

Öte yandan MASAK FTX ile ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler görüldü:

FTX.com’a ilişkin haberlerin kamuoyu gündemine düştüğü ilk andan itibaren Başkanlığımızca dikkatle takip edilmiş ve gerekli tedbirler ivedilikle alınmıştır.

Bu tedbirler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları gibi yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 sayılı kanunun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır.

Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.