asgari ücret tespit komisyonuasgari ücret tespit komisyonu

Asgari ücret tespit komisyonu için tarihler netleşiyor…

Milyonlarca vatandaşı doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren asgari ücret için yeni zam oranının belirlenmesine kısa süre kaldı.

Kasım ayının ikinci haftasına gireceğimiz bugünlerde milyonlarca vatandaş asgari ücretin önümüzdeki yıl ne kadar olacağını merak ediyor. İşveren ve işçi kesimiyle hükümet kesimini tek masada toplayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği komisyon olacak. Asgari ücret geçtiğimiz yıl iki kere zam alarak 5500 TL‘ye kadar yükselmişti.

Yeni yılda 6 aylık enflasyon oranının mı yoksa 2022 yılından 2023 yılına kadar olan enflasyonun mu masada olacağı henüz netleşmiş değil. Ama iktidar yetkilileri, vatandaşın enflasyon karşısında ezdirilmeyeceği bir sonuç alınacağını belirtiliyor. Habertürk’teki habere göre Asgari ücret için ilk toplantının 7,8 ya da 9 Aralık’ta toplanacağı kaydediliyor.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU ARALIK AYINDA 4 KEZ TOPLANACAK

Komisyonun Aralık ayı boyunca 4 kez toplanması ve daha sonra asgari ücretin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Asgari ücrete ilişkin yeni açıklamalar geldikçe siz değerli ziyaretçilerimizi kariyerbankasi.net mobil uygulaması üzerinden bilgilendireceğiz. Asgari ücret zammıyla ilgili haberleri ücretsiz bir şekilde mobil cihazınıza almak için aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı indirebilirsiniz.

KARİYER BANKASI ANDROİD UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLA. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kariyer_bankasi

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE SÖYLEDİ?

Bakanlığın bütçesinin görüşmeleri esnasında Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücret zammı ve diğer zamlarda enflasyonu tetikleyecek sonuçlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Vatandaşın enflasyona karşı ezdirilmeyeceğini fakat enflasyonu tetikleyecek sonuçlardan da kaçınılması gerektiğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı şu ifadeleri kullandı:

Asgari ücreti enflasyonun karşısındaki enflasyonun ücretleri, reel ücretleri gerileten etkisini ortadan kaldıracak bir asgari ücret uygulamasını gerçekleştireceğiz. Aralık ayının ilk haftasında, Asgari Ücret Komisyonu’nu toplayacağız.

Enflasyon her gün aşındırıyor. Bu arada bizim çok önemli bir noktada durmamız lazım, o da şu: Asgari ücret veya diğer ücret düzenlemelerinin enflasyonu bir sarmala dönüştürmeyecek bir düzende kalması. Onun ekonomik kriteri nedir? Onun ekonomik kriteri şudur: Emeğin verimliliği ile reel ücretlerin belirlenmesi arasındaki ilişkiyi kurmaktır yoksa enflasyon ücret sarmalı büyüyerek devam eder. O sarmala bizim imkân vermememiz lazım ama burada temel siyasetimizin emeğin tahrip edilmesinin önüne geçmektir.