gurbetçi otomobillerigurbetçi otomobilleri

Gurbetçi otomobilleri ile ilgili yeni düzenleme TBMM‘ye geldi. Düzenlemeyle neler değişiyor, kimlerin cezaları ne tutarda indirime giriyor? işte detaylar…

Türkiye Büyük Millet Meclisine gelen yeni yasa tasarısıyla birlikte; yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşların yabancı plakalı arabalarını mevzuatın aradığı şartları yerine getirmeden Türkiye’de bırakarak , yurt dışına çıkmalarıyla meydana gelen cezalar usulsüzlük kapsamına giriyor.

Meclisteki düzenlemeyle birlikte taşıtlarını gümrük gözetimine bırakmadan ya da gümrük idaresine başvurarak veya e-Devlet üzerinden taşıtın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin taahhütname vermeden yurt dışına çıkan kişiler hakkında uygulanan cezalar usulsüzlük kapsamına alınıyor.

Söz konusu düzenlemeyle, taşıtın markası, modeli ve yaşına göre değişmekle birlikte ortalama 31 bin TL olarak uygulanan ceza 2022 yılı için 1880 TL tutarına çekiliyor. Vatandaşların ödemeleri gereken ceza tutarında büyük bir indirim meydana geliyor.

Düzenlemenin kısa süre içerisinde Plan ve Bütçe Komisyonunda geçmesi daha sonra genel kurula gelmesi ve ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor. Konuyla ilgili yeni gelişmeler oldukça siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendireceğiz. Düzenlemeye ilişkin yorumlarınızı sayfanın altında yer alan yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

KARİYER BANKASI – EKONOMİ