Konut Satış sayılarıKonut Satış sayıları

Türkiye’de 2022 yılı Eylül ayı itibariyle Konut satışları ne durumda?

2022 yılının Eylül ayında ülke genelinde 113 bin konut satışı gerçekleşti. TÜİK verilerine göre Eylül ayında konut satışı Ağustos ayına göre düştü.

TÜİK Eylül ayına ilişkin konut satışı istatistiklerini açıkladı. TÜİK verilerine göre Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22.9 oranında konut satışı azaldı. Eylül‘de satılan konut satışı, bir önceki aya göre yüzde 3 düşüş gösterdi.

EN YÜKSEK KONUT SATIŞI YAPILAN İLLER

Satış sayıları bakımından Türkiye‘de İstanbul 19 bin 89 konut satışıyla ülke genelindeki en büyük paya sahip. İstanbul’un ardından en fazla konut satışı başkent Ankara’da gerçekleşti. Ankara’da 2022 Eylül ayında konut satış sayısı 8 bin 812 olarak açıklandı. Konut satış sayısında en büyük paya sahip üçüncü il ise İzmir oldu. İzmir’de 2022 Eylül’de 6 bin 338 konut satışı gerçekleşti.

KONUT SATIŞ SAYISININ EN AZ OLDUĞU İLLER

Konut satış sayısının en az olduğu şehirler ise Hakkari, Ardahan ve Gümüşhane olarak açıklandı.

Yabancılara yapılan konut satışında ilk sıra İstanbul’un olurken, daha sonra Antalya ve Mersin’in oldu. Eylül ayında Rusya vatandaşları en çok konut satın alan vatandaşlar olurken , Rusya vatandaşlarını İran ve Iraklılar takip ediyor.

İlk el konut satış sayısı Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 azaldı.

KARİYERBANKASI – EMLAK DÜNYASI