sabıka kaydısabıka kaydı

e-Devlet başvurusuyla 17 Bin 500 sabıka kaydı silindi.

Adalet Bakanlığı tarafından 18 Ağustos‘ta başlatılan uygulamayla, bugüne kadar binlerce kişinin adli sicil kaydında düzenlemeye gidildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından 18 Ağustos’ta başlatılan adli sicil kaydı düzeltme ve silme taleplerinin e-Devlet‘ten alınması kapsamında 159 bin 60 başvuru yapıldı. 17 bin 500 kişinin adli sivil ve arşiv kaydı yasal şartları oluşturduğunun belirlenmesi üzerine silindi.

Adalet Bakanlığının resmi sayfasından yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Uygulamanın ilk 24 saatinde e-Devlet‘ten adli sicil kaydının silinmesine ve düzeltilmesine ilişkin 4 bin 104 başvuru alındı. Bugüne kadar ise toplam 159 bin 60 başvuru yapıldı, bu başvurulardan 131 bini karara bağlandı.

Yasal şartları oluşturduğu belirlenen 17 bin 500 sabıka ve arşiv kaydı başka bir başvuruya ve evrak getirme zorunluğuna gerek duyulmadan silindi. Ayrıca bin kişinin adli sicil kaydında da düzeltme yapıldı.

UYGULAMA SAYESİNDE VATANDAŞLARIN ANKARA’YA GELME ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Yeni uygulama sayesinde başvurular kısa sürede elektronik ortamda gerçekleştirildi, böylece vatandaşların farklı illerden Ankara’ya gelerek talepte bulunma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. e-Devlet’ten yapılan başvurular, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce, yeni hizmete alınan Adli Sicil Bilgi Sistemi üzerinden talepleri inceleyecek komisyonda görevli hakimlere gönderiliyor. Başvurular, hakimlerin ilk incelemesinin ardından komisyonda görüşülerek karara bağlanıyor.