Doğum Yapan Öğretmenlere Yeni Hak Resmi Gazete'de Yayımlandı.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin doğum sonrası nöbet tutmama hakkını genişletiyor. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.Doğum Yapan Öğretmenlere Yeni Hak Resmi Gazete'de Yayımlandı.

Doğum Yapan Öğretmenlere Yeni Hak Resmi Gazete’de Yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin doğum sonrası nöbet tutmama hakkını genişletiyor. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kamu haberlerinden anında haberdar olmak için tıkla ücretsiz indir.

Doğum Sonrası Nöbet Tutmama Hakkı Artık 2 Yıla Çıkarıldı

Yeni yönetmelik ile doğum yapan öğretmenlere tanınan nöbet tutmama hakkı, gözle görülür bir iyileşme kaydetti. Artık öğretmenlere doğum sonrası 1 yıl nöbet tutmama hakkı, 2 yıla çıkarıldı.

Bu güncellemeye göre, öğretmenler, analık izni süresinin bitimini takip eden 2 yıllık süre boyunca nöbet görevi verilmesini istemezlerse bu istekleri yerine getirilecek. Bu düzenleme ile birlikte, daha önceki yönetmelikte belirtilen doğum sonrası 1 yıl nöbet tutmama hakkı, 2 yıla çıkarılmış oldu. Bu, öğretmenlerin aile hayatını daha iyi dengelemelerine olanak tanıyacak önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Nöbet Görevi Dönüşümlü ve Dengeli Şekilde Düzenlenecek

Özellikle tekli eğitim yapılan okullarda öğle arasında yapılan nöbet görevi, daha önce olduğu gibi nöbetçi müdür yardımcısı ve öğretmenlerin temel ihtiyaçlarına göre dönüşümlü ve dengeli bir şekilde okul müdürü tarafından düzenlenecek.

KARİYERBANKASİ.NET