teşkilat dizisiteşkilat dizisi

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TRT ekranlarında yayınlanan Teşkilat dizisinde geçtiğimiz haftaki bölümde terör eylemlerinin talimatını veren karakterin soyadının ‘Samandağ’ olmasına tepki gösterdi.

“YA TEŞKİLAT DİZİSİ SENARİSTLERİ YARATICILIKLARINI KAYBETMİŞ YA DA SUBLİMİNAL OLUŞTURMAK İSTENİYOR”

Güzelmansur, TBMM Genel Kurulda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

TRT‘de yayınlanan “Teşkilat” diye bir dizi var. Bu dizinin geçen haftaki bölümünde terörist, canlı bomba eylemlerinin talimatını veren bir karakter koymuşlar. Karakterin adını yani soy ismini de ülkemizin en güzel ilçelerinden biri olan “Samandağ” koymuşlar. Samandağ doğasının güzelliğiyle, hoşgörüsüyle, vatan, millet sevgisiyle, barışın ve huzurun adresi olmasıyla ön plana çıkan Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı bir ilçe. Samandağ’dan bilim insanı çıkar, iş insanı çıkar, sanatçı çıkar, asker çıkar, polis çıkar, vatana, millete hizmet edecek her meslekten insan çıkar ama terörist çıkmaz. Dolayısıyla bir teröriste, bir bölücüye “Samandağ” ismi de verilmez. Ya bu dizinin senaryo yazarları yaratıcılıklarını kaybetmişler ya da millette “subliminal” bir algı oluşturmak istiyorlar. Her iki durumu da kınıyorum.

TEŞKİLAT DİZİSİ

İlk bölümü 7 Mart 2021 tarihinde TRT’de yayınlanan ve Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) çalışan özel bir ekibin iş hayatı ile özel hayatını da konu eden aksiyon, dram türünde bir televizyon dizisi. Dizinin konusu “ülkesi için kendi hayatlarından vazgeçip kalabalıkların içinde görünmez olmaları gereken bir görevi kabul ederek, “yer altına” inen yedi vatan sevdalısının hikâyesini ele almaktadır.” olarak aktarılıyor.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur'dan Teşkilat dizisindeki terörist karakterle ilgili tepki geldi.

TEŞKİLAT 3. SEZONDA NE İŞLENİYOR

Şirket’in üst düzey yöneticilerine karşı yapılan saldırıda Serdar, Hulki ve Pınar’ın ölmesi ve şirket’in çökmesi sonucu Zehra, Teşkilat’tan ayrıldıktan sonra, ekibe yeni üye olarak Ömer Atmaca (Murat Yıldırım) gelir. Ömer, kendi babasını küçük yaşta annesini terk etti olarak bilmektedir. Ama babası kendisiyle aynı mahallede yaşayan Efkar’dır. (Gürkan Uygun) Efkar Ömer’den babası olduğunu saklamaktadır. Ayrıca Zehra; Serdar, Hulki ve Pınar’ın deşifre olmasını sağlayarak ölmesine sebep olan Francis’in (Yunus Narin) peşine düşer. Şirket’ten sonra küresel güçler tarafından orta doğu’dan sorumlu olacak kişi David Hartley (Levent Can) seçilir. Daha sonra kimliği henüz belirsiz kişiler tarafından arabadan açılan ateş sonucu Ömer’in kardeşi SAT komandosu Halim, şehit edilir. Halim’in katillerine Demirci İbrahim (Arif Selçuk) destek sağlamıştır. Demirci ise sonradan öldürülür. Daha sonra David Hartley, Özgür Halklar Komitesi’nin başına Mazlum Kendal’ı seçer ama Ömer, keskin nişancı silahı ile canlı yayın esnasında Mazlum Kendal’ı öldürür.