asgari ücret son dakikaasgari ücret son dakika

2023 yılında geçerli olacak asgari ücret zammı için heyecanla bekleyen vatandaşları yakından ilgilendiren açıklamalar art arda geliyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin yıllık yüzde 85,51 olmasıyla asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı da merak konusu oldu.

Yeni haberleri , İş fırsatlarını ücretsiz takip için abone olmayı unutma.

CNN Türk’e bağlanarak değerlendirmelerde bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, asgari ücret zammında öncelikli olarak senelik enflasyonu değil 6 aylık enflasyonun baz alınması gerektiğini, çünkü 2022 yılında iki kere zam yapıldığını hatırlattı.

2022 YILINDA ASGARİ ÜCRETE 2 KERE ZAM YAPILDI

Muhammet Bayram, “Merkez Bankası önceki yıl sonu beklentisi yüzde 60 iken yüzde 65 seviyesine çıkarmıştı. Biz bunun bir söylem dili olduğunu gerçekte böyle bir oranın olmayacağını söylemiştik. Şuan ki yüzde 85’lik oranı şöyle okumalıyız. Bir önceki yılın aynı ayına göre geçen enflasyondur. Aralık ayından bu zamana kadar geçen enflasyon yüzde 55 seviyesine çıktı. Yüzde 55’lik enflasyon oranı üzerinden değerlendirecek olursak asgari ücret 2021 yıl sonu itibarıyla 2.825 TL olan asgari ücret 4 bin 253 TL’ye yükseltildi. O zaman enflasyon yüzde 34’tü. Bu artışın o dönemde fahiş artış olduğundan bahsedilmişti. O dönemde yüzde 50’lik artış yapıldı. İstihdama olumsuz etkisi olacağından bahsedilmişti. İstihdamda belli süre yatay seyrettikten sonra istihdamda azalma olmadı. Asgari ücretteki artışlar istihdamda olumsuz etki yaratmıyor. Yıl başında 4253 TL olan asgari ücret temmuz ayında ikinci bir kez daha arttı ve 5 bin 500 TL’ye geldi. O dönemde yüzde 30’luk artış yapılmıştı enflasyon yüzde 42’idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asıl zammın yılbaşında yapılacağını söylemişti.” dedi. Bayram ayrıca asgari ücretle ilgili şu ifadeleri kullandı:

ASGARİ ÜCRET İÇİN 9 BİN 10 BİN, 11 BİN LİRA SEVİYELERİ GERÇEKCİ DEĞİL

Şu andaki enflasyon rakamları yüzde 55. Şu anda her ne kadar Merkez Bankası’nın beklentisine göre yüzde 65’lik enflasyon öngörülse de yılsonu enflasyon beklentileri yüzde 75’ten aşağı çıkmayacaktır. Merkez Bankası bunun tekrar revize edecektir. Eğer yüzde 75 enflasyon olacağını farz edersek asgari ücretli temmuz ayında yüzde 30’luk fark aldı. Daha önceden almadığı önceki dönemlerden katlandığı yüzde 40-45’lik fark var. Asgari ücret üzerine yüzde 40’lık artış yaparsak 7 bin 700 TL civarına gelir eğer yüzde 45 artış yaparsak 7 bin 945 TL civarına gelir. Ki 8 bin lira psikolojik sınır, bu tutar açlık sınırlarının üzerinde, en azından bu dönemde açlık sınırının üzerinde bir rakam belirlenmesinde fayda var. Bu 8 bin lira en az rakam. Piyasada dolaşan 9 bin, 10 bin, 11 bin lira seviyeleri gerçekçi değil.

KARİYER BANKASI