Kredi ve Kredi KartıKredi ve Kredi Kartı

Yakın zamanda hayata geçecek yeni düzenlemeyle 2 bin liranın altındaki icralık durumda olan kredi ve kredi kartı borçları siliniyor.

Kredi ve kredi kartı borcundan dolayı icralık durumdaki vatandaşları yakından ilgilendiren düzenleme için geri sayım devam ediyor.  

2 bin TL’nin altında icralık durumdaki 5 milyon dosya , TBMM’ye gelen düzenlemeyle tasfiye ediliyor.

Kredi ve kredi kartı borçlusu milyonlarca vatandaş düzenlemeyi bekliyor. Düzenlemenin en geç Kasım ya da Aralık’ta hayata geçmesi bekleniyor.

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş borçlarla ilgili “Dosya toplamı 2 bin liranın altındakilerin borçları siliniyor, alacaklı ve borçlu helalleşmiş oluyor.” Ifadelerini kullandı.

Torba yasayla 10 milyon kişi için de sicil affı geliyor. Mecliste görüşülecek olan torba yasayla borçlarını yapılandıran şahıs ve şirketlerin TBB’deki kayıtları da silinebilecek. 

Yine kısa süre sonra TBMM’ye gelmesi beklenen esnafı yakından ilgilendiren bir başka düzenlemeyle esnafın daha kolay kredi alması ve sicil kayıtlarının silinmesiyle ilgili gerekli adımların atılması bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son çalışmalarla  ilgili şunları söylemişti:

Her dönemde olduğu gibi, salgın ve savaş şartlarının önümüze çıkardığı zorlu süreçte de esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımız ve gençlerimize ayrı değer veriyoruz. Şimdi de yeni bir kredi destek paketi ile esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız.

Esnafımız için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vade ve yüzde 7,5 faizle istifade edebilecekleri kredi kampanyası başlatıyoruz. Kredi üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve taşıt kredisi limitlerini 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya çıkarıyoruz.

Genç girişimcilerimize sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını da 35’e çıkarıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp, takibe düşen esnaflarımıza 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli, yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Tüm bu kolaylıkların esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.