Peynir Fiyatlarına ZamPeynir Fiyatlarına Zam

Dün alınan çiğ süt zammı kararının ardından peynir başta olmak üzere süt ürünlerine yeni zam bekleniyor. Çiğ sütün litre satış fiyatı 8,50 TL olarak belirlenmişti. Alınan kararın ardından süt ürünlerinin de kısa süre içerisinde zamlanması bekleniyor. Enerji fiyatları, taşıma ve diğer masrafların artmasıyla birlikte üretici de zor günler yaşıyor. Artan maliyetler karşısında çaresiz kaldıklarını belirten üreticiler peynir fiyatlarına zam yapmaya hazırlanıyor.

Peynir Fiyatları Can Sıkıyor! Vatandaşlar da, Üreticiler de Dertli

Peynir çeşitleri enflasyondan en fazla etkilenen ürünlerin başında geliyor. 2022 yılının Nisan ayında ortalama 70 TL’den satışa sunulan beyaz peynirin kilogram fiyatı Ekim ayında 115 TL’ye kadar yükselirken, Nisan ayında 80 TL’den satışa sunulan Ezine peynirinin fiyatı 148 TL’ye dayandı. Kaşar peyniri fiyatları da zamlardan nasibini aldı. Kaşar peyniri Nisan ayında 90 TL civarında satışa sunulurken, son zamların ardından 140 TL’ye kadar yükseldi.

Artan maliyetlerle birlikte zor zamanlar geçiren üreticilerin peynir fiyatlarına yeni bir zam yapmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Vatandaşlar en uygun fiyatlı peynire yöneliyor. Kalabalık aileler için ise peynir neredeyse lüks haline geldi.

Üreticiler, son çiğ süt zammının ardından yüzde 20-25 oranında zam yapmaya hazırlanıyor.

KARİYER BANKASI