engelli ve yaşlı aylığıengelli ve yaşlı aylığı

Yaşlı ve engelli aylığı ödemelerine ilişkin yeni düzenleme TBMM’ye geldi. Söz konusu düzenlemeyle yaşlı ve engelli ayığı ödemeleriyle ilgili meydana gelen bazı sıkıntıların ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Yanlış yapılan ödemelerin faizle geri istenmesi gibi durumlar ortadan kalkmış olacak.

Konuya dair açıklamalarda bulunan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, “2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun’a göre yaşlı ve engelli aylığıyla ilgili. Bu aylıklar ödendikten sonra kişilerin ölümü, gelir durumunda ve ya engel durumunda ki değişiklikler gibi nedenlerle ödemelerin yersiz yapılmasına sebebiyet verebiliyor. Yasa teklifimizle, bu durumda olan yaklaşık 163.572 vatandaşımızda n geri alınması gereke n 566 milyon 2 62 bin 916 Türk lirasının tahsilinden vazgeçilmesini ön görüyoruz.” diye konuştu.

Tan ayrıca, “İkincisi ise 282 8 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında ödediğimiz engellilerin evde bakım yardımıyla ilgili. Mevcut hükümlere göre evde bakım yardımından yararlanmak iç in hane içerisinde k iş i başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarını n 2/3’ünden a z olması gerekiyor. Mevzuatta belirlenmiş olan gelir kriteri geçildiği takdirde evde bakım yardımı kesiliyor ve varsa yapılan yersiz ödemelerin tamamı yasal faiziyle birlikte geri alınıyor. Teklimizde, engel oranının değişmesi veya gelir şartının aşılması gibi nedenlerle yersiz ödenmiş konuma gelen yaklaşık 18 bin vatandaşımızın 200 milyon lira borcunun terkinini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

KARİYER BANKASI – EKONOMİ HABERLERİ