TÜRKSATTÜRKSAT

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  TÜRKSAT T-Anı Bilişim Lansmanı programına katıldı. Burada TÜRKSAT ile dijital dönüşüme ilişkin açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, geçtiğimiz gün seri üretimine başlanan yerli otomobil TOGG’un en iyi arkadaşının TÜRKSAT olacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Bugün ise TÜRKSAT, bu anlayışını bir adım daha öteye taşıyarak, geleceğe başlangıç noktası, yani T-Anı ile yeni sistemleri hizmete sunmaktadır”

Bizim kültürümüzde, ‘Marifet, iltifata tabidir.’ Son 20 yıldır, hükümetlerimiz döneminde, uydu, uzay, ulaştırma, haberleşme, bilişim ve teknoloji alanlarında ancak yüz yıla sığdırılabilen işleri, ’20 yıla’ sığdırmış olmamız, milletimizin bize verdiği yetki ve iltifata karşı teşekkürümüzdür.

Ancak elbette, asırlık ihtiyacın karşılanması, daha fazlasını yapmayacağımız anlamına gelmemektedir. Özellikle sorumluluk alanlarımızda 2053 yılına kadar toplam tutarı 198 milyar dolara ulaşan yatırımı bugünden planladık. Böylece sadece üretime 2 trilyon dolarlık ve milli gelire 1 trilyon dolarlık katkı yapacak. İstihdama da 30 yıl içerisinde 27 milyonluk bir katkı sunacağız. Sadece haberleşme alanında da 2053 yılına kadar gerçekleştireceğimiz toplam yatırım hedefini 67 milyar dolar olarak belirledik. Yarını görmek, planlamak, hedeflerimize emin adımlarla omuz omuza yürümek için dün ne yaptığımız, bugün nerede olduğumuz da oldukça önemlidir.

Milletimizin iltifatına, teveccühüne, güvenine, emanetine karşı biz de aynı samimiyetle, güvenle, çalışkanlıkla yanıt veriyoruz. Ülkemizin uydu, uzay, yayıncılık ve bilişim sektörlerindeki üretim, yatırım, istihdam, markalaşma, ticaret ve ihracat konularında gayret gösteren arkadaşlarımıza destek oluyoruz. Ülkemizde yapılan Ar-Ge harcamalarının parasal değeri,2002’den bu yana, otuz kat artarak 55 milyar liraya ulaştı. 2016-2021 döneminde; 4.5G şebekelerimizdeki yerlilik oranı yaklaşık yüzde 1 iken, bugün bu oranı yüzde 33’e çıkardık. Yakın zamanda ‘yerli ve milli’ sistemlerle geçeceğimiz 5G teknolojileri ile yerliliği en az yüzde 50’ye çıkarmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

TÜRKSAT 6A CUMHURİYETİN 100. YILINDA UZAYA GÖNDERİLİYOR

Cumhurbaşkanımızın bizlere verdiği hedeflerden birisi de gözlem uydularında kazandığımız tecrübe ile haberleşme uydularını da kendi imkânlarımızla üreterek bu kabiliyete sahip 10 ülkeden biri olmaktır. Türksat 5A ve Türksat 5B’yi bir yıl içerisinde başarı ile uzaya gönderdik. Test çalışmalarında önemli aşamalara geldiğimiz yerli ve milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A’yı Cumhuriyet’imizin 100. Yılında uzaya göndereceğiz. 

“TOGG’un yollardaki en önemli bileşeni, en iyi yol arkadaşı akıllı ulaşım teknolojilerinin mimarı TÜRKSAT olacaktır”

Türkiye Yüzyılı hedeflerinin açtığı yolda Yerli ve Milli Elektrikli Otomobilimiz TOGG ile İHA’larımızla, SİHA’larımızla milli muharip kara, hava ve deniz araçlarımızla, yerli milli trenlerimizle Cumhuriyetimizin 100. yılına bir kala tarih yazıyoruz. Tüm hizmet alanlarımızda milletimize en iyisini, en güvenliğini sunmak için çalışmamızın sonucudur bu tarih. Türkiye Yüzyılı; bilimin, dijitalin, iletişimin Yüzyılı olacak. Bu da TÜRKSAT gibi kurumlarımızla, savunmadan, sanayiye sunduğumuz altyapı ile mümkün olacak. Cumartesi günü banttan indirilişini ülkemiz adına coşkuyla kutladığımız TOGG’un yollardaki en önemli bileşeni, en iyi yol arkadaşı akıllı ulaşım teknolojilerinin mimarı TÜRKSAT olacaktır.