Türkiye'de İşsizlik Oranı Mayısta Azaldı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde işsizlik oranı, mayısta bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,4 oldu.

Türkiye’de İşsizlik Oranı Mayısta Azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde işsizlik oranı, mayısta bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,4 oldu.

İşsizlik Oranındaki Düşüş

15 ve daha yukarı yaş grubunda işsiz sayısı, mayısta bir önceki aya kıyasla 27 bin kişi azalarak 3 milyon 11 bin kişi oldu. İşsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan gerileyerek yüzde 8,4 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayına göre işsizlik oranında 1,1 puanlık bir azalma görüldü.

Gündeme dair son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için TIKLA ÜCRETSİZ İNDİR

Cinsiyete Göre İşsizlik Oranı

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7, kadınlarda ise yüzde 11 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı ise bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 15 oldu. Bu yaş grubunda erkeklerde işsizlik oranı yüzde 12,8, kadınlarda ise yüzde 19,3 olarak hesaplandı.

İstihdam Verilerinde Artış

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı, mayısta bir önceki aya göre 273 bin kişi artarak 32 milyon 920 bine yükseldi. İstihdam oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 50 olarak gerçekleşti. Bu oran erkeklerde yüzde 67,3, kadınlarda ise yüzde 33 olarak kayıtlara geçti.

İş Gücüne Katılım Oranı

Mevsim etkisinden arındırılmış iş gücü, mayıs ayında bir önceki aya kıyasla 245 bin kişi artarak 35 milyon 931 bin kişi oldu. İş gücüne katılma oranı ise 0,3 puan artışla yüzde 54,5 olarak gerçekleşti. İş gücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72,4, kadınlarda ise yüzde 37,1 olarak belirlendi.

Haftalık Ortalama Çalışma Süresi

İstihdam edilenlerin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi, mayıs ayında aylık bazda 0,3 saat azalarak 43,9 saat olarak kaydedildi.

Atıl İş Gücü Oranı

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı, mayısta aylık bazda 2 puan azalarak yüzde 25,2 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 17,4 iken, işsiz ve potansiyel iş gücünün bütünleşik oranı yüzde 17,1 olarak tahmin edildi.