Maden Faciası

Bartın Amasra’da meydana gelen maden faciasında ölü sayısı 40’a yükseldi.

Açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. 

İçişleri Bakanı Soylu şu ifadeleri kullandı:

Gece yaptığımız 26 şehit açıklamamızdan sonra 14 şehidimize daha ulaştık. Yani 40 şehidimize ulaşmış olduk. Yine orada bir kısımda yangın olmasına rağmen kahraman madencilerimiz, arama kurtarma personelimiz arkadaşlarını orada bırakmamak için orada büyük bir fedakarlık ortaya koydu.

40 madencimizi, 40 şehidimizi çıkarıp buradan hastanelere ulaştırdık.11 yaralımız da hastanelerde, 6’sı yine Sağlık Bakanlığımızın ambulanslarıyla İstanbul’da Çam Sakura Şehir Hastanesi, 5’in 3’ü Bartın, 2’si özel hastanede birisi taburcu oldu. 110 madencimizden 58 madencimiz de kimisi kendi imkanlarıyla , büyük bir bölümü de arama kurtarma sonucu kurtarılmış oldu. Bir madencimiz ile ilgili belirsizliğimiz var.

Şu anda hem orada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. O belirsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. 40 madencimizin de kimliği belirlendi. 26 şehidimizin kimliğini gece ifade etmiştik.

Biraz sonra geriye kalan 14 madencimizin kimliğini de kamuoyu ile paylaşacağız. Burada özellikle bu çalışmaların başından itibaren ailelerle beraber buradaydık. Onlar hastanedeydiler. Ateş düştüğü yere kadar.  

Bugün , dün olay olduğu andan itibaren Sn. Recep Tayyip Erdoğan, bazen yarım saat, bazen saat başı , bazen kendi aramasıyla, bazen bizim bilgi arz etmemizle kendisini bilgilendirdik. Biraz sonra da Bartın’ımızda , hem bilgi almak için hem baş sağlığı için kendileri de Bartın’a intikal edecekler. Bu vesileyle tekrar baş sağlığı diliyoruz. Allah milletimizi bir daha böyle elim bir olayla karşı karşıya bırakmasın.