Türkiye'nin önde gelen hava yolu şirketi Pegasus, 2023 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, piyasa beklentilerinin üzerinde bir zarar bildirirken, döviz bazlı zararını 22 milyon euro olarak açıkladı.

Türkiye’nin önde gelen hava yolu şirketi Pegasus, 2023 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, piyasa beklentilerinin üzerinde bir zarar bildirirken, döviz bazlı zararını 22 milyon euro olarak açıkladı.

Pegasus, 2023 yılının ilk çeyreğinde, 441 milyon TL’lik zarar beklentisine kıyasla, 598 milyon TL zarar bildirdi.

Şirketin TL bazlı FAVÖK’ü, 1,159 milyar TL’lik beklentilerin üzerinde, 1,204 milyar TL olarak gerçekleşti. Ciro ise beklentilere paralel olarak 8,79 milyar TL oldu.

Döviz bazında Pegasus, 2023 yılının ilk çeyreğinde 22 milyon euro net zarar açıkladı. Bu, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde açıklanan 60 milyon euro zarara kıyasla daha düşük bir rakam. Euro bazlı FAVÖK, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 33 milyon Euro’dan, 69 milyon Euro’ya yükseldi.

Maliyetler ve Koltuk Arzındaki Artış

Toplam maliyetler, ilk çeyrekte yıllık %50 oranında arttı. Bu artışta, yakıt giderlerinin ve personel maliyetlerinin %63’lük artışı önemli bir rol oynadı. Dış hat koltuk arzı ise birinci çeyrekte geçen yıla göre %22 arttı.

İlk çeyrekte toplam misafir sayısı %29, tarifeli birim yolcu geliri ise %25 artış gösterdi. Toplam yan gelirler %68 artarken, misafir başına yan gelirler %30 büyüdü. Bu artışlarla birlikte toplam satış gelirleri ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %64 yükseliş gösterdi.

İç ve Dış Hatlarda Yolcu Sayısı

2023 yılının ilk çeyreğinde Pegasus, iç hatlarda 2,6 milyon, dış hatlarda ise 3,7 milyon yolcu ağırladı. Şirketin birim gelirlerindeki artış, 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam etti.

Pegasus’un toplam nakit ve nakit benzerleri Mart sonu itibariyle 848 milyon Euro seviyesinde bulunuyor.

Ekonomiye dair son dakika haberleri için tıkla ve indir.

%d blogcu bunu beğendi: