murat kurummurat kurum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığın bütçesi görüşmeleri sırasında sunum yaptı. Burada Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan ilk evim ilk işyerim projesine ilişkin konuşan Kurum, kampanyaya 8 milyonu aşkın başvuru yapıldığını belirtti. Kurum, 2023 yılı sonuna kadar 60 bin konutun tamamlanarak hak sahiplerine tesliminin planlandığını söyledi. Murat Kurum, projeyle 200 bin kişiye doğrudan ya da dolaylı olarak iş imkanının sağlanacağını belirtti.

Yeni alımları ve diğer haberleri takip için Kariyer Bankası’na abone ol. ABONELİK İÇİN TIKLA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ayrıca şu ifadeleri kullandı:

Şu an 81 ilimizin tamamında tam 750 şantiyemizde gece gündüz demeden çalışıyor, hâlihazırda 135 bin konut ve sosyal eserin inşasına da kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Bu yıl sonuna kadar 60 bin konutumuzu tamamlayarak ailelerimizin 2023’te yeni yuvalarına girmelerinin mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.

Geçtiğimiz eylül ayında cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlattık. 500 bin sosyal konut, 1 milyon altyapısı ve imarı hazırlanmış konut arsası ve şehirlerimizin ekonomisi, istihdamı için, esnafımız için 50 bin iş yeri projemizi milletimize sunmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz. Milletimiz “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyamızı sahiplendi. 8 milyonu aşan başvuru yapıldı ve 5 milyon 135 bin başvuru ise kuraya katılmaya hak kazandı. Sosyal konut hamlemizin en büyük destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin başvuru sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu.

Başvuruların 505 binini emekli, 206 binini engelli kardeşlerimiz, 6.493’ünü şehitlerimizin emaneti ola n ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar. Milletimizin bu yoğun desteği sebebiyle elimizi çok çabuk tutarak 25 Ekimde yani kırk gün gibi kısa bir süre içerisinde aynı anda 17 ilimizde ilk 5.615 yuvamızın temel atma törenini Sincan’da Lale Meydanı’nı dolduran on binlerce kardeşimizle birlikte coşku içerisinde gerçekleştirdik. Bu konutlarımızla birlikte, ihalesi yapılan ve ihale aşamasında olan konut sayımız 9 Kasım itibarıyla 15.576 sayısına ulaşmıştır.

200 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLANIYOR

Bir yandan da kura çekimlerimizi iki gün önce, 7 Kasımda Ardahan ve Şırnak’ımızdan başlattık. Noter huzurunda şeffaf bir şekilde yaptığımız kura çekimlerimizi beş ay içerisinde yani 2023 Mart ayına kadar tüm illerimizde tamamlayacağız. Bu hızımızı bir an bile duraksatmadan en geç iki yıl içerisinde ilk 250 bin konutumuzu vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Projemiz, 900 milyar liralık yatırım değeriyle ekonomimize 2 trilyon liralık katma değer üretiyor; başta gayrimenkul sektörü olmak üzere, tam 250 sektörü harekete geçiriyor. Bu sayede 200 bin kardeşimize yeni iş imkânı sağlıyoruz.

TOKİ ARSA VE İŞYERİ BAŞVURULAR 15 KASIM’A KADAR SÜRECEK

Şu anda 1 milyon konut amaçlı arsa ve 10 bin iş yerine başvurularımızı almaya devam ediyoruz. Konuta başvuran kardeşlerimizin arsaya da başvurabilmeleri için 7 Kasımda sona eren başvuru süremizi 15 Kasıma kadar uzattık. TOKİ’mizle arsalarına ev yapacak vatandaşımıza proje desteği vereceğiz, örnek projelerimizden faydalanmalarını sağlayacağız ve talep etmeleri hâlinde yapım desteğini de yine arsa alan kardeşlerimize sunacağız. Yine, yapacağımız 10 bin iş yerini de sıfır atığa uyumlu, enerji verimli sistemlerle donatacak, esnafımıza en sağlıklı çalışma ortamını sunacağız. İmkânları kısıtlı vatandaşlarımız için başlattığımız bu projenin yanı sıra, tüm vatandaşlarımızın başvurabileceği bir kampanyayı da Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz eliyle gayrimenkul sektörümüzle birlikte, yine Hazine ve Maliye Bakanlığımızın da destekleriyle yapacağız.