KARİYER BASAMAKLARIKARİYER BASAMAKLARI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı ile ilgili iddialar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bakanlık , bazı yayın organları ve sosyal medya hesaplarında Kariyer Basamakları yazılı sınavının şaibeli olduğu, sınav hakkında öğretmenler arasında sınav sorularının elden ele dolaştırıldığı, bazı sendikaların sınav kitapçığı dağıttığı ve sınavda çıkan soruların da dağıtıldığı iddiaları üzerine suç duyurusunda bulundu. Bakanlığın suç duyurusu dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Söz konusu yalan haberlerin amacının, kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen ve Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına bu amaçla başvuran en az 600 bin öğretmenin zihninde sınav ile ilgili kuşku ve endişe yaratmak olduğu hususu her türlü izahtan varestedir.

Bu iddiaların kimler tarafından yayıldığı hususunun Cumhuriyet Başsavcılığınızca yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilebileceğini düşünüyoruz.Bu iddiaların herhangi bir somut dayanağı olmadığı, yalnızca söylentiler üzerinden sınav hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığı, sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenler arasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır.