kripto para düzenlemesikripto para düzenlemesi

Kripto para düzenlemesi yakında meclise geliyor.

Yatırımcı sayısı günden güne artan kripto parada yeni düzenlemeler de yolda. Kripto para piyasaları ekonomi yönetiminin gündeminde. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu kripto para düzenlemesine yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Bugün , Hazine ve Maliye Bakanı Nebati de düzenlemelere ilişkin, artık sona gelindiğini söyledi.

Bakan Nebati, “Bu üst yapı ile ilgili geçen yıldan beri çalışmalar yapılıyordu. Hazırlanıyordu, ancak sürekli güncelleniyor. Bizim açımızdan şimdi bu iş bitti. Fuat Oktay Bey’in başkanlığında kripto para yasası ile ilgili çok daha ayrıntılı bir şekilde son derlemeler yapılıyor. Bu derlemelerden sonra ise meclisimiz bunu değerlendirme imkanına kavuşacaktır. Buradaki amacımız çağı hızlı bir şekilde yakalamak.“ dedi.

Uzun zamandır kripto para piyasasına ilişkin Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışmalar yapılıyordu. Çalışmalarda sona gelindi. Yakın zamanda hazırlanacak teklifin TBMM’ye sunulması bekleniyor. Kripto para düzenlemeleri neleri kapsayacak?

Yapılacak olan yasanın temel amacı kripto para borsalarının düzenlenmesini kapsıyor.

Blok zincir teknolojisi veya farklı ekonomik işlevlere sahip kripto varlıklara dair henüz bir düzenleme ise henüz söz konusu değil. Varlık türdeki kripto varlıklara ilişkin düzenlemelerin ileriki dönemlerde yapılması söz konusu olacaktır.

Kripto para transferi ve saklama konusunda hali hazırdaki uygulamaların genişletilmesi yeni düzenlemeyle hayata geçecek.

Yakın zamanda meclise sunulması beklenilen düzenlemeye dair tüm gelişmeleri takip etmek için kariyer bankası youtube kanalına abone olabilirsin.