Kredi ve Kredi Kartı Borcu OlanlarKredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlar

AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan torba yasa ile kredi, kredi kartı, karşılıksız çek, protestolu senet gibi borçların ödemesini aksatanlar için sicil affı geliyor.

Sosyal destekleri barındıran yeni torba yasa teklifiyle, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarına giren ve kamuoyunca ‘Kara Liste‘ olarak bilinen borçlulara af geliyor.

YENİ SIFIR FAİZLİ KREDİ HABERLERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA VE ÜCRETSİZ KATIL.

YENİ SİCİL AFFI 2009’DAN BU YANA EN KAPSAMLI DÜZENLEME OLACAK

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenleme, Karşılıksız Çek ve Protestolu Senet ile Kredi ve Kredi kartı borçlarına ilişkin kayıtların dikkate alınması hakkında yasanın çıktığı 2009 yılının Ocak ayından bu yana en kapsamlı düzenleme oluyor.

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, zamanında ödenmemiş kredi kartı borçları ve diğer kredi borçları nedeniyle kredi puanları alt üst olan vatandaşlar sicilini düzeltme şansına kavuşuyor.

1 EKİM 2022 TARİHİNDEN ÖNCEKİ BORÇLAR

Söz konusu düzenlemeden , anapara ve taksit ödeme tarihi 1 Ekim 2022 tarihinden önce olan kişi ve şirketler faydalanabiliyor.

Borçlarını 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ödeyenlerin TBB Risk Merkezi kayıtları temizleniyor.

Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşları bu kişi ya da şirketlerle yaptıkları işlemlerde geçmiş dönem performanslarını dikkate almayacak.

Söz konusu torba yasada ilgili düzenlemeye ilişkin şu bilgilendirme yer alıyor:

Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 1/10/2022 tarihinden önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrî nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 5411 sayılı Kanun’un ek 1’inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 1/7/2023 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz. Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.

KARİYER BANKASI