infaz ve koruma memuruinfaz ve koruma memuru

İnfaz ve Korunma Memuru Nedir, Kimler İnfaz ve Koruma Memuru Olabilir?

İnfaz ve koruma memuru, cezaevleri ve ıslah evlerinde bulunanlara barınma, yeme-içme ve hayat idamesi konusunda yardımcı olan kamu personelidir. İnfaz ve koruma memurları aynı zamanda tutukluların topluma yeniden kazandırılması sürecinde de önemli rol üstlenir.

İnfaz ve Koruma memurları, cezaevleri ve ıslah evlerindeki kişilerin disiplinlerinden ve bu alanların düzeninden sorumlu kamu personelleridir. İnfaz ve koruma memurlarının görevleri arasında tutuklular ile ilgili kayıt tutmak, tutukluları arayarak cezaevlerinde bulunması yasak olan maddelerin kontrollerini sağlamak, koğuş kontrolleri, kaçma girişimlerinin engellenmesi, tutuklu sayımları, tutuklular arasındaki anlaşmazlıkların çözümü gibi görevler yer alıyor.

KİMLER İNFAZ VE KORUMA MEMURU OLABİLİR, İNFAZ VE KORUMA MEMURU OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

İnfaz ve koruma memuru olabilmek için en az lise mezuniyeti şarttır. Kadın ve Erkek adaylar infaz ve koruma memuru olabilir. İnfaz ve Koruma memuru istihdamı Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılır. İlanlar ilgili kurum tarafından yayımlanır ve başvurular yine ilgili kurum tarafından alınarak değerlendirilir. İnfaz ve Koruma memuru alımlarında Kamu Personeli seçme sınavı en az 70 puan şartı aranır. Adayların İnfaz ve koruma memuru olabilmeleri için ayrıca şu özel şartları da yerine getirmesi gereklidir (son yayımlanan ilana göre özel şartlar):

  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,   
  • Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak, 
  • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.) 

En son kaç infaz ve koruma memuru alımı yapıldı?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından son olarak 5 bin 16 infaz ve koruma memuru alım ilanı yayımlandı. İlgili ilan Mart 2022’de yayımlandı.

Yeni Alımlar için Tarih belli mi?

İnfaz ve Koruma memuru alımları için henüz yeni duyuru yok.Olduğu anda siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşacağız. Yeni alımları takip etmek, iş haberlerinden anında haberdar olmak için KARİYER BANKASI YouTube kanalına abone ol. TIKLA ve Abone ol.