Kamu işçileri için alınan zam kararının ardından memur sendikalarından tepkiler gelmeye başladı.

Kamu işçileri için alınan zam kararının ardından memur sendikalarından tepkiler gelmeye başladı. Memur ve işçi maaşları arasındaki farkın büyümesinden dolayı seyyanen zam talebinde bulunan sendikalar, ücretler arasındaki ayrımın son bulması çağrısını sürdürüyor.

EKONOMİ VE KAMUYA DAİR SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLA VE İNDİR.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda en düşük kamu işçisi ile en düşük devlet memuru maaşı arasındaki fark ve fazla çalışma ücretleri arasındaki uçurum niteliğindeki farkı paylaşarak, “BU AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ!” ifadelerini kullandı. Yusuf Yazgan’ın mesajında şu ifadeler yer alıyor:

2022 Temmuz- Aralık döneminde en düşük kamu işçisi maaşı ikramiyeler ile birlikte 13 bin 966 TL’ydi. Aynı dönemde en düşük MEMUR AYLIĞI İSE 8 BİN 119 TL’de kaldı. İşçi ve memur arasındaki kabul edilemez maaş makası 2023 yılı ile birlikte daha da açıldı. 2023 Ocak – Haziran döneminde en düşük memur maaşı yapılan yüzde 30 zamla 10 bin 554 TL olarak belirlendi. 9 Mayıs Pazartesi günü (dün) açıklanan yüzde 45 zamla kamu işçisinin eline geçen net ücret ise 16 bin 573 TL’ye yükselmiş, ikramiye ve tediyeler eklendiğinde bu rakam 20 bin 250 TL olmuştur. Yani bugün itibariyle; EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 10 BİN 554 TL 4/D STATÜSÜNDEKİ KAMU İŞÇİSİNİN EN DÜŞÜK AYLIĞI İSE 20 BİN 250 TL’dir.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney ise maaş zamlarına ilişkin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün kamu işçileri ile ilgili açıkladığı zam oranları sonucu, işçi ve memur arasında takribi 2 kata yaklaşan, ikramiye ve tediyelerle birlikte 23 bin TL’ye karşılık; memur maaşları ortalama 12 bin aralığında kalmıştır. Meydana gelen gelir farkları nedeniyle, Devlet Memurlarında ciddi tepkilere neden oldu, oluyor…” ifadelerini kullandı.

%d blogcu bunu beğendi: